Parametry
Dyski SSD z serii M6V składają się z innych podzespołów niż dostępne do tej pory serie M6S czy M6 Pro. Wykorzystują kontroler SiliconMotion 2246EN (używany np. w popularnych dyskach Crucial BX100), pamięci Toshiba Toggle-NAND wykonane w procesie technologicznym 15 nm, a także bufor przechowujący dane (pamięć DDR3 o pojemności 128–512 MB zależnie od pojemności dysku).
Tak jak w przypadku innych modeli SSD parametry różnią się w zależności od pojemności. W przypadku testowanego modelu o pojemności 256 GB nominalna szybkość odczytu i zapisu wynosi 535 i 335 MB/s, natomiast szybkość wykonywania losowych operacji odczytu i zapisu określono na 83 i 80 tys. operacji na sekundę. Dysk nie należy zatem do rekordowo szybkich, podobnie zresztą jak wspomniany BX100, tyle że jest on o kilkadziesiąt złotych droższy od Cruciala. Niewielką jego zaletą jest na pewno trochę wyższa pojemność
– BX100 mieści 250 GB danych.
Osiągi dysku
Ogólna wydajność dysku M6V mierzona za pomocą kilku benchmarków okazała się identyczna jak modelu Crucial BX100 o zbliżonej pojemności. W teście ATTO udało się uzyskać wynik nawet nieco lepszy niż przewiduje specyfikacja – w odczycie jest to 545 MB/s (wg danych producenta 535 MB/s), natomiast w zapisie prawie 350 MB/s (teoretycznie 335 MB/s).
Maksymalna szybkość odczytu wpływa także na inne testy, choćby szybkość kopiowania plików w obrębie jednej partycji, dlatego ogólna wydajność jest jednak niższa niż dysków takich jak HyperX Savage czy Goodram Iridium Pro.
W praktyce podczas codziennej pracy różnice w wydajności między tymi najszybszymi dyskami a testowanym modelem Plextora zapewne nie są w ogóle odczuwalne.
Warto dodać, że seria M6V, podobnie jak droższe modele, współpracuje z oprogramowaniem PlexTools, którego zadaniem jest m.in. zwiększanie szybkości SSD poprzez buforowanie danych w pamięci operacyjnej – to rozwiązanie przyda się posiadaczom mocnych procesorów i pojemnych pamięci RAM.