W artykule:
- Jak działa kamera samochodowa
- Jakość nagrań w dzień i w nocy
- Opisy najlepszych modeli
- Tabela z wynikami testu
Podstawowym zadaniem kamery zainstalowanej w samochodzie jest rejestrowanie zdarzeń związanych z ruchem drogowym. W razie wypadku film pozwoli udowodnić, że to ty miałeś zielone światło, „ten drugi” kierowca zajechał ci drogę albo wykonał nieprzewidywalny manewr. Co ważne, kamera nie wymaga ingerencji kierowcy, bo nagrywa automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce.
Przeboje internetu
Najwięcej dowodów na to, że samochód warto wyposażyć w rejestrator jazdy, znajdziesz w sieci. Dużo nagrań pochodzi zza naszej wschodniej granicy, gdzie wielu kierowców jeździ z rejestratorami. Na filmach można zobaczyć wypadki, ale też np. katastrofę samolotu czy słynny meteoryt z Czelabińska. Większość filmów z kamer samochodowych trafia oczywiście na YouTube, ale duży zbiór filmów można zobaczyć także pod adresem www.videodtp.com. Z polskich stron warto odwiedzić adres www.autowrzuta.pl, pod którym znajduje się forum poświęcone tematyce kamer samochodowych i bezpieczeństwa na drogach.
Budowa kamer
Szerokokątny obiektyw kamery samochodowej obejmuje całą szerokość drogi przed samochodem, a nawet jej pobocze. Dzięki temu można dość precyzyjnie określić, skąd nadjechał inny samochód, jakie mijałeś znaki drogowe lub jak świeciła się sygnalizacja na skrzyżowaniu. Niektóre modele mają czujnik wstrząsów, który zapisuje wektory ruchu w trzech osiach i w razie wypadku pozwoli ustalić, skąd nadeszło uderzenie. Wykrywając je, wideorejestrator sam zabezpieczy nagranie przed skasowaniem.
Wszystkie kamery są wyposażone w akumulator, dzięki czemu po ewentualnej kolizji można wyjąć kamerę z samochodu i sporządzić „dokumentację”. Kamera umieszcza też na nagraniu tzw. stempel z datą i godziną nagrania, co pozwala na szybkie i dokładne określenie czasu zdarzenia.
Większość kamer samochodowych ma także ekran, który służy do regulacji ustawień w menu, podglądu bieżącego nagrania lub przeglądania nagrań już zapisanych na karcie pamięci. Przeważnie są to ruchome ekrany, które można składać i obracać.
Zdjęcia są zapisywane oczywiście w formacie JPEG, a filmy jako AVI, przy użyciu kodeka MJPEG lub bardziej zaawansowanego MPEG‑4/H.264. Kamery zapisują również dźwięk, choć można tę opcję wyłączyć.
Smartfon zamiast wideorejestratora
Smartfony stwarzają bardzo duże możliwości nagrywania filmów. Do samochodu wystarczy dokupić uchwyt i zainstalować aplikację, np. Auto-
Guard Blackbox. Nie tylko nagrywa ona film, ale także współpracuje z czujnikiem przyspieszenia czy odbiornikiem GPS. W ten sposób program potrafi wykryć, że wydarzył się wypadek, a następnie powiadomić odpowiednie służby. Filmy mogą być automatycznie przesyłane do YouTube.
Użycie smartfonu jako rejestratora ma też wady. Kierowca przed jazdą musi umieścić smartfon w uchwycie, włączyć aplikację i uruchomić nagrywanie. Gdy wysiada z samochodu, musi wykonać odwrotne czynności. Poza tym smartfon nagrywający trasę nie może być wykorzystany do innego celu, np. nawigacji.