A A A

Test komputera X-kom G4M3R 500

PC Format 3/2019
Szukając gotowego komputera, powinniśmy wiedzieć, na czym najbardziej nam zależy oprócz walorów wizualnych. Jeśli nie mamy ściśle sprecyzowanych wymagań, to odpowiednim wyborem może być model ze średniej półki, który ani rekordów nie pobije, ani nie będzie się wlókł w ogonie. Marcin Kwiecień

Jeśli spojrzymy na zestawienie z PC Formatu Extra 2/2019, to sygnowany przez X-kom pecet stanowi świetne uzupełnienie, ponieważ został zbudowany z podzespołów najnowszych generacji, ale nie z najwyższych półek. Równowaga jest słowem najlepiej opisującym maszynę G4M3R 500.

Zacznijmy od procesora, bo należy do nowej odmiany układów Intela, czyli takiej, w której nieaktywna jest zintegrowana karta graficzna (oznaczanej dopiskiem F). Core i5-9400F to model sześciordzeniowy i sześciowątkowy, z bazowym taktowaniem 2,9 GHz, które w trybie turbo może być podbite do 4,1 GHz, i współczynnikiem TDP o wartości 65 W. Brak litery K w nazwie oznacza, że jednostki nie da sie podkręcić, bez większego więc znaczenia jest to, że odpromiennik ciepła tego konkretnego CPU zamontowano za pomocą pasty termoprzewodzącej, a nie lutu, jak ma to miejsce w reszcie modeli 9. generacji Intel Core.

LED-y? Obecne!

Pamięć RAM to dwa moduły DDR-4 2666 MHz po 8 GB każdy, a karta graficzna z układem GeForce RTX 2060 to Gigabyte (ma pamięci podkręcone o 4,5 proc. względem standardu). Wszystkie te elementy są zainstalowane na płycie głównej Asus Prime B360 Plus, która ma m.in. dwa złącza M.2 (jedno zostało obsadzone dyskiem SATA WD 240 GB; pamięć masową uzupełnia klasyczny HDD Seagate 1000 GB), ale też charakteryzuje się brakiem cyfrowego wyjścia audio i portu USB-C. Za chłodzenie procesora odpowiedzialna jest konstrukcja SilentiumPC: jednowieżowa Fera 3.

Z kolei o odpowiednią temperaturę całego komputera dbają cztery wentylatory 120 mm, z których trzy zamontowano na przedzie, a jeden z tyłu. Wszystko to zostało pomieszczone w elegancko podświetlonej obudowie Phanteks Eclipse P400 w wersji z bokiem wykonanym z tafli hartowanego szkła. Niemiecki producent zabudował przedni panel, pozostawiając niewielkie wloty powietrza jedynie u góry i u dołu. Temperatury procesora (74°C) i karty graficznej (78°C) pod maksymalnym obciążeniem mieszczą się jednak w akceptowalnych granicach. Model ten ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę: złącza audio i porty USB 3.0 umieszczone są u góry, jednak nie przy samym froncie, a równolegle do krawędzi bocznej – w tym konkretnym przypadku na szczęście to nie przeszkadza.

Możliwości komunikacyjne G4M3R-a 500 są limitowane wyposażeniem płyty głównej. Do dyspozycji mamy więc gigabitową kartę sieciową, po dwa porty USB 3.1 Gen1 i USB 3.1 Gen2 oraz cztery USB 2.0. Galerię złącz uzupełniają port PS/2 i trzy gniazda audio (pomijamy obecność wyjść graficznych i ze względu na model procesora, i z powodu obecności GeForce’a RTX 2060). „Elektrownię” stanowi be quiet! System Power 9 o mocy 500 W z certyfikatem 80 PLUS Bronze.

Dobry sprzęt w dobrej cenie

Nikt chyba nie będzie zaskoczony, że komputer zbudowany na bazie podzespołów ze średniej półki nie osiąga oszałamiających rezultatów. Wcale jednak nie oznacza to, że słabsze procesor i karta graficzna oraz niżej taktowana pamięć nie dają szans na zadowolenie. Jako sprzęt do gier sprawdzi się na pewno, a będąc maszyną uniwersalną, wystarczy także do pracy w programach użytkowych. Oczywiście da sobie radę także na polu multimedialnym, choć brak cyfrowego wyjścia audio jest ewidentną wadą. Szkoda też, że nie dodano karty Wi-Fi.

G4M3R 500 w testowanej konfiguracji wyceniono na 5299 zł i jest to uczciwa cena za ten komputer. Jeśli akceptujemy minusy, to za pecetem z X-komu przemawiają jeszcze dwa argumenty. Pierwszy to fakt, że maszyna po złożeniu jest poddawana trzygodzinnym testom stabilności oraz sprawdzianom w grach, co pozwala wyeliminować ewentualnie wadliwy podzespół. Po drugie producent daje na G4M3R-a trzy lata gwarancji realizowanej w trybie od drzwi do drzwi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto