ThinkPad T to „kultowa” seria laptopów biznesowych, a model T560 ma jeszcze lepsze parametry niż poprzednicy.
Wydajność
Sercem T560 jest procesor Core i7 najnowszej generacji. Niskonapięciowy model i7-6600U ma nominalną częstotliwość pracy 2,6 GHz, ale w trybie turbo sięga ona aż 3,4 GHz. Laptop nie jest przeznaczony do gier, testowana przez nas wersja miała grafikę Intel HD Graphics 520, ale dostępne są też konfiguracje z GeForce’em 940MX.
Testowany egzemplarz miał aż 16 GB pamięci RAM – szkoda jednak, że jest to tylko pamięć DDR3-1600, a nie DDR4-2133, z którymi potrafi współpracować procesor. To jedna z nielicznych wad modelu T560.
Laptop działa bardzo sprawnie dzięki dyskowi SSD o pojemności 256 GB, który cechuje się szybkością odczytu i zapisu na poziomie 550 i 300 MB/s. Można również wybrać konfigurację ze zwykłym dyskiem albo z SSD NVMe.
Interfejsy
Zestaw portów wygląda standardowo: są to m.in. trzy porty USB 3.0, wyjście HDMI i miniDP, Gigabit Ethernet, złącze audio oraz czytnik kart SD. Szkoda, że zabrakło USB typu C. Bardzo bogaty jest zestaw interfejsów bezprzewodowych. Należą do nich oczywiście Wi-Fi w standardzie 802.11ac, a także Bluetooth 4.0 – oprócz tego wykorzystano technologię Intel WiDi do bezprzewodowego wyświetlania obrazu na zgodnych urządzeniach. Opcjonalnie dostępne są technologia WiGig (802.11ad) do bezprzewodowego łączenia z urządzeniami peryferyjnymi oraz modem 4G.
Użytkowanie
Testowany przez nas egzemplarz był wyposażony w ekran o rozdzielczości aż 2880x1620 (bardzo jasny, matowy, bez dotyku). Do zwykłej pracy jest to rozdzielczość zbyt duża (szczególnie przy przekątnej 15,6”), jednak do pracy z aplikacjami typu CAD, zdjęciami czy dużymi arkuszami Excela jest jak najbardziej odpowiednia. Technologia IPS gwarantuje bardzo dobre barwy i szerokie kąty widzenia.
Wygodę pracy zapewnia podwójne urządzenie wskazujące (tochupad i trackpoint), a także bardzo wygodna, podświetlana klawiatura z sekcją numeryczną i czterema przyciskami szybkiego uruchamiania. Jednak ze względu na obecność sekcji numerycznej ucierpiał trochę układ klawiatury: klawisze PgUp i PgDn znalazły się przy klawiszach strzałek, natomiast cztery pozostałe klawisze nawigacyjne trafiły nad klawisz Backspace.
Dzięki technologii Power Bridge możliwa jest długa praca na zasilaniu z baterii, a także wymiana rozładowanego akumulatora na drugi bez konieczności wyłączania komputera. W naszych testach maksymalny czas pracy na dwóch akumulatorach sięgał 19 godzin.
Konfiguracja ThinkPada z serii T została ponadto wzbogacona o całą gamę zabezpieczeń i technologii zarządzania: Intel vPro, moduł szyfrujący TPM, czytniki linii papilarnych i kart mikroprocesorowych. Klawiatura jest odporna na zalanie, a laptopy były testowane według norm wojskowych.