Najważniejsze elementy
Autorzy wykorzystali kilka rozwiązań zapewniających komfortową pracę. W testowanym przez nas modelu o oznaczeniu 20F6003UPB umożliwia ją procesor Core i7 najnowszej generacji, dysk SSD o pojemności 256 GB, a także 8 GB pamięci RAM DDR4-2133. Taki zestaw sprawia, że laptop błyskawicznie reaguje na polecenia użytkownika, a jednocześnie jest energooszczędny – działa na baterii do ok. 18 godzin.
Komfort pracy zapewnia też rewelacyjna klawiatura (typowa dla ThinkPadów) z podświetlanymi klawiszami, a także urządzenie wskazujące UltraNav – touchpad i trackpoint. Ekran ma rozdzielczość HD, ale przy przekątnej 12,5” to wystarcza, tym bardziej że w wybranych modelach jest to ekran IPS. Można go rozłożyć całkowicie na płasko, co czasem ułatwia pracę.
Dla biznesu
ThinkPad X260 należy do klasycznych laptopów biznesowych, więc ma mnóstwo ciekawych dodatków. Do najbardziej typowych należą czytnik linii papilarnych, czytnik kart mikroprocesorowych czy wyjście Mini DisplayPort. Wykorzystuje też technologię Intel Pro do zarządzania sprzętem, a także moduł TPM do szyfrowania danych. Jednak najciekawszym rozwiązaniem jest Power Bridge – zasilanie za pomocą dwóch akumulatorów. Jeden (o pojemności 23 Wh) jest na stałe wbudowany w laptopa, drugi (również 23 Wh) da się wymienić.
Gdy pierwszy się rozładuje, można jakiś czas pracować na drugim, po czym
w dogodnej chwili się go wymienia. W ten sposób użytkownik ma możliwość korzystania z laptopa bez wyłączania czy usypiania nawet dobę, wystarczy zmieniać baterie.
Dla niektórych istotne może być też to, że laptopy ThinkPad są poddawane testom zgodnym ze standardami wojskowymi. Plusem jest również użyteczne oprogramowanie służące np. do diagnostyki czy precyzyjnej konfiguracji zasilania.
Mimo wielu pozytywów laptop X260 ma kilka niedopatrzeń, np. wycieki światła spod klawiszy czy brak kontrolki ładowania baterii. W testowanym egzemplarzu przeszkadzało nam ciche stukanie touchpada i nierówne podświetlenie ekranu – w innych nie musi to występować.