Konstrukcja
Olbrzymie rozmiary monitora (szerokość ponad 70 cm) warto wziąć pod uwagę przed zakupem, bo taki sprzęt nie zmieści się na każdym biurku.
Urządzenie ma nietypową podstawę. Zamiast nóżki – zawias, który pozwala regulować kąt pochylenia ekranu. Wejścia wideo, elektronika oraz głośniki znajdują się w podstawie – nie zmieścił się w niej tylko zasilacz. Warto zwrócić uwagę na obecność wejścia i wyjścia DisplayPort, co umożliwia łączenie monitorów w łańcuch (tylko ten interfejs na to pozwala).
Panel sterujący monitora znalazł się na jego bocznej krawędzi, co może nie jest zbyt wygodne, ale przyciski są wyczuwalne pod palcami, a opisy funkcji znajdują się tuż przy prawej krawędzi ekranu, co trochę ułatwia korzystanie z menu.
Obraz
Monitor AOC q2963Pm ma matrycę IPS, która zapewnia wysoką wierność odwzorowania kolorów. Jednak przy domyślnych ustawieniach obraz nie jest przyjemny dla oka. Po pierwsze jest za jasny (jak w prawie każdym monitorze), poza tym ma zimne barwy, nawet przy ciepłych ustawieniach kolorów.
Zamiast 6500 K jest to ponad 8000 K, co można nieznacznie skorygować proporcjami kolorów składowych. Podobnie czas reakcji matrycy wynoszący około 20 ms jest całkiem wysoki (przy domyślnych, czyli średnich ustawieniach funkcji overdrive), choć można go jeszcze trochę skrócić.
Kontrast też nie ma zbyt dużej wartości – realnie nie przekracza 550:1, podczas gdy standardowe monitory IPS mają około 1000:1. Dlatego obraz monitora uzyskał ocenę 4,44.
Dane techniczne AOC q2963Pm:
przekątna 29”, matryca IPS, rozdzielczość 2560x1080, jasność 300 nitów, kontrast 1000:1, kąt widzenia 178/178 stopni, wejścia wideo HDMI, DisplayPort, DVI, D-Sub, wymiary 714x388x214 mm, waga 6,9 kg
PLUSY:
- Bardzo duża przekątna
- Zestaw wejść i wyjść wideo
- Przyciski powiązane z menu kontekstowym
MINUSY: