Do takich produktów należy testowany model LG 24MA53, który jest jednocześnie telewizorem i odtwarzaczem wideo. Producent zalicza go do odrębnej grupy „osobiste TV”, bo określenie „monitor” to za mało, natomiast ze względu na niewielką przekątną sprzęt nie nadaje się jako telewizor do salonu.
Funkcje
Panuje przekonanie, że to, co jest do wszystkiego, jest do niczego. Rzeczywiście wiele urządzeń wielofunkcyjnych działa dobrze w jednej roli, a pozostałe funkcje ma dodane „przy okazji”. W przypadku testowanego modelu LG tak nie jest, dlatego trudno go nazwać tylko monitorem z tunerem DVB-T. Urządzenie może służyć jako monitor podłączany do komputera przez HDMI. Ma też drugie gniazdo HDMI, zgodne z MHL, więc na jego ekranie można wyświetlać pulpit urządzeń mobilnych zgodnych z tym standardem. Aby zapewnić optymalną jakość, po podłączeniu źródła sprzęt wyświetla pytanie, czy obraz pochodzi z komputera. Jeśli tak, wyłącza wszelkie „ulepszacze”, takie jak overscan, wyostrzanie itd. Obraz jest wyświetlany tak jak na każdym innym monitorze.
Urządzenie ma też wielofunkcyjny tuner telewizyjny, odbierający sygnał analogowy, DVB-T oraz DVB-C (cyfrowa kablówka). Ma także wszystkie funkcje z tym związane, jak np. telegazeta czy EPG. Ma również gniazdo na karty CI, więc teoretycznie można zainstalować w nim taką kartę i odbierać programy kodowane. W praktyce różnie z tym bywa, bo wiele sieci kablowych uznaje tylko własne dekodery, a nawet jeśli dostarcza karty, to nie są one poprawnie obsługiwane przez telewizory.
Trzecią funkcją jest bezpośrednie odtwarzanie mediów z dysku USB. Urządzenie obsługuje różne formaty, w tym filmy Full HD w formacie MKV, z polskimi napisami, w różnych stronach kodowych. Liczba opcji z tym związanych jest wystarczająca, ale brakuje możliwości odtwarzania filmów ze ścieżkami dźwiękowymi DTS. Niestety, telewizor nie ma cyfrowego wyjścia dźwięku, by dało się go przesłać na zewnętrzny amplituner. Poza tym, w porównaniu z osobnymi tunerami DVB-T, model LG nie ma funkcji nagrywania oraz time-shift.
Sterowanie
Co istotne, LG 24MA53 ma menu ekranowe tak samo rozbudowane, jak „normalne” telewizory. Najważniejsze w nim są tryby kolorystyczne, pozwalające na precyzyjne dostosowanie obrazu do własnych potrzeb. Jest to m.in. tryb kinowy, w którym obraz ma ciepłe, miłe dla oka barwy, a także dwa tryby eksperta zgodne ze standardem kalibracji ISFccc. W menu znajduje się także wiele opcji dotyczących dźwięku. Całość jest dobrze dopracowana również pod względem łatwości obsługi.
Z drugiej strony do dyspozycji jest skrócone menu, czyli tzw. Q.Menu, z najczęściej używanymi opcjami. Są w nim profile obrazu i dźwięku, funkcje dotyczące odtwarzania z USB oraz automatycznego wyłączania telewizora. Podczas odtwarzania filmów pod tym samym przyciskiem pojawia się menu dotyczące filmów, np. ścieżek audio oraz napisów.
Sterowanie urządzeniem za pomocą panelu nie jest wygodne, bo jest to panel dotykowy. Na szczęście producent dołącza wygodny pilot. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest on nawet wygodniejszy niż w klasycznych telewizorach, bo nie jest taki wielki. Dobrze leży w dłoni i daje bezpośredni dostęp do potrzebnych funkcji.
Obraz i dźwięk
Jednym z mocnych punktów LG 24MA53 jest matryca IPS, która zapewnia wysoki kontrast, wierne odwzorowanie kolorów, a także szerokie kąty widzenia. Dzięki niej realny kontrast sięga prawie 700:1, błąd odwzorowania barw wynosi 4,6 pkt., a temperatura barwowa bieli przy ustawieniu ciepłych barw utrzymuje się w okolicy 6800 K. Nie są to rekordowo dobre wyniki, ale obraz i tak jest świetny, pozbawiony defektów czy jaśniejszych obszarów przy krawędziach itp. Realny czas reakcji matrycy (w trybie standardowym) nie przekracza 22 ms, więc obraz nie smuży. Matryca ma też matową powłokę zapobiegającą odbiciom światła.
Dźwięk trudno ocenić w tak pozytywny sposób – małe, 5-watowe głośniczki to niezbędne minimum. W menu jest mnóstwo ustawień – od predefiniowanych profili, aż po korektor, ale dźwięk jest najwyżej przeciętny. Lepszy efekt dadzą aktywne głośniki stereo, podłączone do wyjścia słuchawkowego. Niestety, to problem wszystkich współczesnych telewizorów, które są coraz bardziej smukłe, przez co dźwięk traci na jakości.
Dane techniczne LG 24MA53:
przekątna 23,8”, matryca IPS, rozdzielczość 1920x1080, jasność 250 nitów, kontrast 1000:1, kąt widzenia 178/178 stopni, wejścia wideo HDMI, HDMI z MHL, VGA, SCART, komponentowe, USB, gniazdo CI, wymiary 567x421x178 mm, waga 3,8 kg
PLUSY:
- Bardzo dobry, ciepły obraz
- Duży wybór wejść wideo
- Wygodny pilot zdalnego sterowania
- Bardzo bogaty zestaw funkcji i ustawień
MINUSY:
- Przeciętna jakość dźwięku
- Brak funkcji nagrywania na USB