W artykule:
- Rodzaje matryc LCD
- Zalety matryc IPS i xVA
- Podsumowanie testu 8 urządzeń
- Recenzje wybranych produktów
- Tabela z oceną parametrów monitorów
Obecnie standardem monitorów LCD jest już przekątna 21–24”, rozdzielczość Full HD, a także podświetlenie LED. Jednak te cechy jeszcze nie gwarantują, że monitor będzie idealny, bo istotna jest matryca, która powinna zapewnić jak najlepsze odwzorowanie barw, a także szerokie kąty widzenia. Opisywane przez nas urządzenia spełniają również te warunki.
Matryce
Najpopularniejszym typem matrycy LCD jest i chyba długo jeszcze będzie TN (ang. Twisted Nematic). Wynika to z najniższej ceny, a także całkiem dobrych parametrów. Jednak w sprzedaży jest coraz więcej monitorów z innymi, lepszymi i coraz tańszymi matrycami IPS i xVA (MVA, PVA itp.). Stanowią one około 10 proc. dostępnych modeli.
W naszym teście większość monitorów ma matryce IPS (In-Plane Switching). Największą ich zaletą jest dobra jakość kolorów oraz duże kąty widzenia – właśnie dlatego jako pierwsi IPS docenili specjaliści zajmujący się opracowywaniem obrazu. Jednak technologia ta nie jest idealna – główna jej wada to czas reakcji, średnio dłuższy nawet o 5 ms w porównaniu z TN. Również kontrast nie jest najlepszy.
Nieco mniej popularną odmianą matryc jest PVA (ang. Patterned Vertical Alignment), a jeszcze mniej – jej starsza odmiana MVA (ang. Multi-domain Vertical Alignment). Rozwiązania te stanowią pewnego rodzaju kompromis: zapewniają lepszy kontrast niż IPS (powyżej 1000:1), ale dłuższy czas reakcji. Przez to monitory z ekranami xVA mogą być interesującym wyborem do pracy ze statycznym obrazem.
Ustawienia obrazu
Podczas użytkowania istotny może być sposób kontrolowania parametrów monitora za pomocą menu. Niewłaściwe rozmieszczenie przycisków oraz kontrolek panelu może zamienić użytkowanie niezłego monitora w prawdziwy koszmar. Warto sprawdzić w sklepie, czy menu będzie nam odpowiadało. Na uwagę zasługują tryby kolorystyczne, które pozwolą jadnym przyciskiem dostosować ekran do aktualnie wykonywanej pracy (np. oglądania filmu czy pracy z tekstem).
Coraz częściej pojawiają się również monitory, które są obsługiwane za pomocą panelu dotykowego umieszczonego w podstawie. Jednak takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne – możemy zapomnieć o dynamicznej zmianie ustawień np. podczas gry.
Niektóre monitory, oprócz standardowego panelu, mają również program do Windows, który umożliwia wygodne ustawienie parametrów obrazu.
Wyposażenie
W celu zaoszczędzenia sobie kłopotów z przejściówkami warto sprawdzić, czy monitor ma złącza zgodne z kartą graficzną zainstalowaną w twoim komputerze (powinien mieć przynajmniej jedno wejście cyfrowe) i czy wraz z nim otrzymasz odpowiednie okablowanie. Dla najstarszych kart będzie to złącze D-Sub. Jednak obecnie najpopularniejszym jest cyfrowe DVI – w większości monitorów to właśnie ono jest standardem.
Wiele nowych monitorów ma również wejście HDMI pozwalające na przesyłanie dodatkowych danych – niestety dołączony odpowiedni kabel jest rzadkością. Czasem w miejscu HDMI pojawia się DisplayPort – nieco inne złącze spełniające te same standardy i kompatybilne po zastosowaniu przejściówki.
Nieliczne monitory mają wbudowane głośniki. Jednak założenie, że monitor zaoszczędzi miejsce, zastępując „prawdziwe” głośniki, jest złudne, bo zamontowane w monitorach głośniczki są niskiej jakości.
Podstawa monitora
Dla osób przeglądających internet, używających komputera do projektowania stron internetowych albo redagowania długich tekstów ciekawym rozwiązaniem może okazać się dostępna w niektórych monitorach funkcja pivot. Jest to możliwość obrócenia ekranu do pozycji pionowej. W monitorach z matrycami TN, z uwagi na słaby kąt widzenia, taka opcja raczej nie jest przydatna, ale w IPS i xVA sprawdza się idealnie.
Jeśli masz mało miejsca na biurku, docenisz możliwość zawieszenia monitora na ścianie, co umożliwiają urządzenia z otworami montażowymi w standardzie VESA.