Nowa obudowa Corsaira to potwierdza – Carbide SPEC-04 nie umożliwia zamontowania wewnętrznego napędu optycznego. Zamiast tego jest dodatkowe miejsce na chłodzenie.
Zróbmy przeciąg!
Obudowę można uzupełnić maksymalnie pięcioma wentylatorami – dwoma wielkości 140 mm i trzema mniejszymi o 2 cm. W przypadku standardu midi tower taka możliwość rozbudowy robi wrażenie i cechuje najlepsze „budy”. Trochę jednak szkoda, że standardowo zamontowany jest tylko jeden 120-milimetrowy wentylator. Resztę trzeba dokupić we własnym zakresie. Jeśli dobrze poszukać, to wydając dodatkowo 60–70 zł, można uzyskać wyjątkowo przewiewną osłonę podzespołów. Pomagają w tym perforowane ściany: tył oraz wierzch, a także osłonięty siatką z filtrem kurzu front.
Wnętrze zostało rozplanowane ekonomicznie. Na potrzeby karty graficznej mamy aż 370 mm przestrzeni. Czy to dużo? Referencyjny GTX 1080 ma niecałe 27 cm długości – miejsca jest więc aż nadto. To samo zresztą można powiedzieć o chłodzeniu CPU, choć na tle konkurencji 150 mm luzu nad procesorem imponuje nieco mniej.
Ergonomia i estetyka
By zamontować płytę główną i karty rozszerzeń, konieczny jest śrubokręt. Bez jego pomocy obędziemy się w przypadku dysków twardych, które spoczywają w zatokach wyposażonych w prowadnice. Okablowanie można ukryć w tunelu przebiegającym między płytą główną a przestrzenią na napędy. Przedni panel umieszczono u góry z boku, na prawej krawędzi obudowy. Jeśli ktoś planuje dosunąć obudowę do biurka, może pojawić się problem.
Obudowa SPEC-04, choć lekka i wykonana z dość cienkiej blachy, robi dobre wrażenie. To niezła, przemyślana konstrukcja. Na tle konkurencji jest jednak w nieco zbyt droga. Jeśli stanieje – jej atrakcyjność znacząco wzrośnie.