Budowa
W przypadku modelu L51W wykorzystanie technologii LED pozwoliło na obniżenie mocy do
74 W, a nawet do ok. 50 W w trybie ekonomicznym. Ponadto urządzenie włącza się w 20 sekund, a także natychmiastowo wyłącza, bo nie jest konieczne chłodzenie lamp. Niestety, mały wentylatorek chłodzący pracuje bardzo głośno – jest akceptowalny jedynie w trybie ekonomicznym.
Oprócz typowych wejść wideo projektor ma złącze USB do podłączenia dysku, gniazdo kart pamięci, port USB do komunikacji z komputerem, a także 1 GB wbudowanej pamięci flash. Są one potrzebne do odtwarzania filmów czy muzyki, a także przeglądania zdjęć i dokumentów bez użycia komputera.
Jakość obrazu
Obraz wygląda nieźle – ma rozdzielczość HD i niezłe, choć zimne kolory. Ponieważ urządzenie wykorzystuje przetwornik DLP, na kontrastowym obrazie widoczny jest efekt tęczy. Podczas pomiarów okazuje się, że temperatura barwowa nie może zejść poniżej 8000 K, zatem nie ma szansy uzyskania obrazu jak w kinie.
Drugim problemem okazały się tak niewłaściwe proporcje kolorów (mało czerwieni), że zestaw pomiarowy nie był w stanie przeprowadzić pomiaru. Oczywiście przy jasności 500 ANSI lumenów obraz nigdy nie będzie tak jasny, by oglądać go w jasnym pomieszczeniu.
Dane techniczne NEC L51W:
jasność 500 ANSI lumenów, kontrast 4000:1, rozdzielczość 1280x800, żywotność lampy 20 tys. godzin, moc maks. 105 W, wymiary 226x174x43 mm, waga 1,2 kg
PLUSY:
- Małe gabaryty i waga
- Niewielki pobór energii
- Możliwość odtwarzania z USB
MINUSY:
- Słaba jakość kolorów
- Głośny wentylator
- Niewygodny pilot membranowy