Podczas gdy przeciętny smartfon wyposażony jest w ogniwo o pojemności ok. 2500 mAh, smartfony z naszego testu mają baterie przynajmniej dwa razy większe. Oczywiście okupione jest to nieco większymi gabarytami telefonu oraz jego wyższą wagą.
Zużycie energii
Głównym konsumentem energii jest ekran telefonu. Większe wyświetlacze, o dużej rozdzielczości, bardziej obciążają baterię niż te w telefonach z małym ekranem. Istotna jest też technologia wykonania ekranu. Najmniej energii potrzebują wyświetlacze OLED oraz panele niepodatne na odblaski światła. Taki ekran jest czytelny nawet w mocnym słońcu, a użytkownik nie musi podnosić jasności obrazu.
Drugim ważnym czynnikiem jest procesor. Nowsze układy wykonane w niższym procesie technologicznym są bardziej energooszczędne.
Sporym obciążeniem dla telefonu jest aparat – na szczęście tylko w czasie, gdy z niego korzystasz. Energię pochłaniają wtedy jednocześnie matryca aparatu, ekran oraz procesor. Ten ostatni jest szczególnie mocno wykorzystywany, jeśli kręcisz filmy w wysokiej rozdzielczości.
Ostatnim istotnym elementem jest komunikacja bezprzewodowa. Stosunkowo najmniej energochłonne jest Wi-Fi. Używanie go zamiast transmisji w sieci komórkowej oszczędza nie tylko pieniądze, ale też akumulator. Modułu Bluetooth nie można w ten sposób zastąpić. Gdy pracuje non stop, połączony z smartwatchem lub opaską, czas pracy smartfona może spać nawet o jedną trzecią.
Sprytne sztuczki
Aplikacje takie jak AutomateIt czy MacroDroid pozwalają na tworzenie profili wyłączających wybrane funkcje telefonu, np. Blutooth, w zależności od pory dnia czy miejsca przebywania. W ustawieniach systemu Android można też często znaleźć narzędzia do zarządzania programami działającymi w tle. Za ich pomocą możesz blokować wybranym aplikacjom np. dostęp do transmisji danych, a nawet całkowicie wyłączać ich działanie, gdy tylko znikną z ekranu.
System Android zawiera narzędzie pokazujące aktualne obciążenie akumulatora przez poszczególne procesory. Możesz się nim posłużyć jako wskazówką przy konfiguracji pracy aplikacji. Od wersji 6 system ma też nową funkcję Doze – nieużywany telefon jest hibernowany.