Wykonanie
Ośmiocalowy tablet ma nietypową rozdzielczość 1920x1200 punktów. Nieco wyższa niż standardowe Full HD powoduje, że urządzenie jest szersze od typowego tabletu. To sprawia, że Shield najwygodniej trzymać poziomo w obu dłoniach. Taki chwyt sugeruje również rozmieszczenie stereofonicznych głośników – przy obu krótszych krawędziach ekranu. Oprócz nich tablet ma także kanały do emisji niskich tonów na bocznych krawędziach.
Klawisze głośności i blokady ekranu są płytkie, więc ich przypadkowe wciśnięcie nie jest możliwe. Z drugiej strony są przez to mniej wygodne w użyciu. Cała tylna ściana obudowy jest pokryta satynową gumą, dzięki czemu tablet dobrze leży nawet w spoconych dłoniach. Obiektyw aparatu ulokowano w samym rogu obudowy. Przy kadrowaniu zdjęć należy uważać, bo łatwo zasłonić optyki dłonią. Drugi obiektyw – również o matrycy 5 Mpix – znajduje się nad ekranem. Możesz wykorzystać go podczas nagrywania filmów z gier (przeznaczona do tego aplikacja jest fabrycznie zainstalowana w tablecie).
Podzespoły
Shield to najwydajniejszy tablet, jaki mieliśmy okazję testować. Dzięki najnowszemu układowi Tegra K1 może płynnie obsługiwać gry o aktualnie najwyższej jakości grafiki dostępnej na tabletach. Układ Kepler jest podzielony na 192 rdzenie i wspiera najnowsze technologie graficzne, jak DirectX 12, OpenGL 4.4 oraz silnik Unreal Engine 12. Tablet ma też 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci flash. Ta dość szybko się kończy po zainstalowaniu kilku bardziej rozbudowanych gier. Możesz ją rozszerzyć za pomocą karty SD.
Gry
W sklepie Google Play znajdziesz kilka tytułów stworzonych z myślą o mobilnym układzie Nvidia. W części są to popularne tytuły wcześniej dostępne na pecetach i konsolach, np. platformowe Trine 2 oraz polska produkcja Anomaly 2. Bardziej zaawansowani gracze powinni zagrać w mobilne adaptacje klasyków – Portal i Half-Life 2.
Te wszystkie tytuły są dostępne z aplikacji Shield Hub, która pełni funkcję centrum gracza. Tu znajdziesz bibliotekę zainstalowanych gier oraz aplikacje multimedialne dostępne w trybie pełnoekranowym. Ten ostatni jest aktywowany, gdy podłączysz tablet kablem HDMI do zewnętrznego ekranu (najlepiej Full HD). Wówczas tablet pełni funkcję konsoli do gier. Uproszczony interfejs daje dostęp do gier i multimediów, a sterowanie tabletem odbywa się za pomocą
Kontroler
Może to być jeden z kompatybilnych modeli, np. przewodowy pad od Xboksa 360 albo specjalny kontroler Nvidia za 249 zł. Ten pad, o sporych gabarytach, wykorzystasz w większości gier. Możesz też podłączyć do niego słuchawki (zamiast do tabletu). Na gadżecie zdublowano przyciski nawigacyjne tabletu (home i cofnij). Możesz też regulować głośność. Wbudowany w kontroler akumulator powinien, zdaniem producenta, wystarczyć na 80 godzin grania.
Strumieniowanie
Jeśli posiadasz komputer z kartą graficzną Nvidia 650 GTX (lub nowszą) możesz wykorzystać tablet Shield do streamowania gier z peceta. Lista takich tytułów jest dość pokaźna. Gra działa na komputerze, ale jest wyświetlana na ekranie tabletu. Przesyłanie danych dobywa się przez sieć Wi-Fi (wymagany router 802.11 ac). Funkcja działa bardzo sprawnie, a opóźnienia wynikające z transmisji są minimalne. Dostępna jest też wersja beta usługi, w której strumień przesyłany jest przez internet, a nie w ramach lokalnej sieci.
Dane techniczne Nvidia Shield:
system Android 4.4.2, ekran 8 cali IPS (1920x1200); interfejsy Wi-Fi, bluetooth, GPS, HDMI, microSD, procesor czterordzeniowy Tegra K1, pamięć RAM 2 GB, pamięć flash 16 GB, akumulator 19,75 Wh, aparat 5 Mpix, wymiary 221x126x9 mm, waga 390 g
PLUSY:
- Rekordowa wydajność w grach i benchmarkach
- Funkcjonalne oprogramowanie dla graczy
MINUSY:
- Płytkie przyciski na obudowie
- Wysoka cena kompletu (tablet, kontroler, etui)