W artykule znajdziesz
- Zalety technologii laserowej
- Najważniejsze parametry drukarek
- Podsumowanie testu czterech tanich urządzeń
- Recenzje wszystkich drukarek
- Tabela z wynikami testów
Drukarki atramentowe radzą sobie z drukowaniem wszystkich materiałów: tekstu, grafiki i całkiem dobrych zdjęć. Jednak bywają uciążliwe, co daje się odczuć, gdy trzeba dokupić kolejny tusz za kilkadziesiąt złotych albo poczekać kilkanaście minut na wydrukowanie wielostronicowego dokumentu.
Zalety laserówek
Laser sprawdzi się właśnie w tych sytuacjach, w których atrament staje się zawodny. Kaseta z tonerem kosztuje więcej, ale w małej drukarce wystarcza na 1000–2000 wydruków. Zatem jedna strona kosztuje tylko kilkanaście groszy.
Wydajność drukarki laserowej, jest zależna wyłącznie od szybkości mechanizmu drukującego. Jeśli producent drukarki pisze, że jest to 16 stron na minutę, taka szybkość jest całkiem realna. Trzeba tylko pamiętać, by doliczyć kilkanaście sekund na rozgrzanie urządzenia.
Drukarki laserowe sprawdzają się przy dużych nakładach, bo tzw. normatywny cykl pracy to przynajmniej 10 tys. stron miesięcznie, czyli ponad 300 stron dziennie. Co więcej, nawet gdy stoi przez miesiąc nieużywana, jest natychmiast gotowa do pracy. Nie ma mowy o zasychaniu tuszu i podobnych problemach.
Najważniejsze parametry
Główne parametry drukarek laserowych są takie jak atramentowych. To przede wszystkim wyposażenie (interfejsy, podajniki, wyświetlacze czy kontrolki), wydajność (liczba drukowanych stron na minutę), a także koszty eksploatacji.
Wyposażenie tanich urządzeń laserowych jest stosunkowo słabe. Zwykle do podłączenia służy tylko port USB, a do kontroli pracy panel z jednym przyciskiem i dwiema kontrolkami. Również podajnik na papier jest bardzo mały. Jednak, dopłacając kilkadziesiąt złotych, można już otrzymać urządzenie z interfejsem LAN albo Wi-Fi, z modułem automatycznego druku dwustronnego, skanerem czy faksem.
Wydajność jest również podawana w stronach na minutę (jak w przypadku atramentówek), ale w tym wypadku wynika z szybkości mechanizmu. Zatem niezależnie od tego, czy drukarka ma do wydrukowania jedną linijkę tekstu czy grafikę na całą stronę, druk będzie trwał tyle samo czasu. Dlatego w praktyce, podczas druku typowych dokumentów, laserówki okazują się znacznie szybsze niż atramentówki, mimo że mają teoretycznie zbliżoną szybkość.
Dlaczego nie kolor?
Część drukarek, jak modele testowane przez nas, to urządzenia monochromatyczne. Tanie kolorowe urządzenia to tzw. drukarki czteroprzebiegowe, które drukują każdy kolor w osobnym przebiegu, zatem szybkość druku w kolorze jest czterokrotnie niższa niż w czerni. Najdroższa grupa to urządzenia jednoprzebiegowe, drukujące tak samo szybko w kolorze, jak i w czerni.
Kolorowe urządzenia laserowe, choć być może same są tanie (już od 350 zł), pod kątem eksploatacji nie wypadają najlepiej. Koszt czterech kaset z tonerem, po około 200 zł każda, wynosi 800 zł. Dopiero duże urządzenia laserowe dla firm zapewniają sensowne koszty eksploatacji. W dodatku jakość zdjęć z kolorowego lasera jest znacznie niższa niż z artamentówki.