Mocne wejście
|
Po dwóch miesiącach obecności na polskim rynku firma 1&1 podała pierwsze statystyki. W okresie około dwóch miesięcy z promocyjnej oferty skorzystało ponad 20 tysięcy klientów. Przypomnijmy, że w ramach Pakietu na Dzień Dobry klienci otrzymywali 10 GB powierzchni dyskowej, 3000 GB transferu miesięcznie i bezpłatną domenę .pl. Od grudnia w ofercie firmy dostępne są nowe pakiety hostingowe dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. Przedstawiciele firmy nie kryją, że chcą wejść do czołówki firm hostingowych w Polsce, a w dłuższej perspektywie zająć pozycję lidera w branży. [mn] www.1and1.pl
|
Firma 1&1, specjalizująca się w hostingu, obecnie udostępnia 70 tys. serwerów 9 mln klientów na serwisy internetowe lub aplikacje biznesowe. Serwery znajdują się w 4 centrach danych. To, które odwiedziliśmy w Karlsruhe, uchodzi za jedno z nowocześniejszych, a jego budowa kosztowała 15 mln euro! Kwota nie dziwi, gdy ogląda się systemy, zapewniające sprawne działanie serwerów bez względu na okoliczności.
11 serwerowni
W centrum jest 11 pomieszczeń na serwery, wkładane po 80 sztuk w szafy serwerowe (łącznie 660 sztuk). Aż 95 proc. serwerów działa pod kontrolą Linuksa, pozostałe 5 proc. – pod Windows Server.
Serwerownia działa niemal bezobsługowo. Pracownicy techniczni wchodzą do niej tylko po to, by wymienić czy dodać podzespoły, wstawić nowy serwer albo gdy dostaną alarm o awarii któregoś serwera.
Punkt centralny
Kable, które łączą serwery z globalną siecią, biegną z centralnego pomieszczenia komunikacyjnego. To do niego doprowadzone jest gigabitowe światłowodowe łącze z zewnątrz. Tam pracują symultanicznie dwa routery rozdzielające ruch: Catalyst 12 000 oraz Juniper M40.
Również tu, w sejfie znajduje się pamięć storage, na której automatycznie przechowywane są szczegóły dotyczące połączeń osób podejrzanych – gromadzi się je na wniosek uprawnionych organów i tylko pracownicy tych organów mają dostęp do dysków w sejfie.
Szybkość połączenia
W lokalizacjach swoich centrów danych 1&1 zbudowała własną optyczną sieć szkieletową DWDM (Dense Wave Division Multiplexing). Technologia DWDM umożliwia znaczne zwiększenie przepustowości istniejących łączy światłowodowych, dzięki transmisji wielu fal świetlnych o różnych długościach w jednym włóknie. W efekcie przepustowość łączy 1&1 wynosi ponad 210 Gb/s.
Ponadto 1&1 wykorzystuje bezpośrednie połączenia z sieciami szkieletowymi największych dostawców internetu (tzw. peering), Skraca to drogę przekazywania danych, a więc i czas ich przesłania.
Zasilanie
Centrum danych w Karlsruhe zużywa tyle energii, ile 20 tys. gospodarstw domowych. W razie awarii sieci energetycznej serwery są zasilane przez trzy systemy UPS-ów wraz z zestawem wytrzymałych żelowych baterii. Baterie te zapewniają przez 17 minut zasilanie centrum. Ale zwykle po 20 sekundach przerwy w dostawie prądu uruchamiają się 4 generatory prądu pracujące na dieslowskim paliwie. Generatory oraz zbiorniki z paliwem znajdują się na dachu. Również tam w specjalnie zabezpieczonych „korytach” ciągną się kilometry kabli, dostarczających zasilanie do serwerów i systemów chłodzenia. W ciągu 7 lat istnienia centrum generatory już kilka razy spełniły swoją rolę.
Zbiorniki na paliwo są dwa. Mniejszy podtrzyma pracę centrum przez 4 godziny. Większy wystarcza na 24 godziny – w tym czasie zapewniona jest dostawa kolejnej porcji paliwa.