System operacyjny to oprócz zainstalowanych aplikacji bardzo ważne narzędzie pracy, które wraz z upływem czasu zużywa się, traci swą pierwotną precyzję, szybkość i efektywność. Zużyte narzędzia można wymienić na nowe (w komputerze taką wymianą byłaby ponowna instalacja systemu), ale można też wybrać mniej radykalną metodę i spróbować je naprawić, przywracając oryginalną sprawność. W tym wydaniu PC Formatu proponujemy najnowszą, najlepiej wyposażoną wersję programu WinOptimizer 10 z pełną licencją na pół roku. Program jest wyposażony w kilkadziesiąt narzędzi. Niektóre są rozszerzeniami standardowych narzędzi systemowych, natomiast inne pozwalają na diagnostykę, poprawę bezpieczeństwa oraz zarządzanie plikami systemu.
Ponad 30 narzędzi!
WinOptimizer zawiera ponad 30 narzędzi. Moduły są podzielone na kategorie grupujące narzędzia do poszczególnych zadań, np. do optymalizacji rejestru, defragmentacji oraz czyszczenia dysku z niepotrzebnych plików. Inna kategoria służy do poprawy wydajności, umożliwia zarządzanie zainstalowanymi aplikacjami, usługami systemu Windows oraz programami uruchamianymi podczas startu komputera. Ustawienia Windows z kolei to moduł zapewniający dostęp do ukrytych ustawień systemu, powala on również na zarządzanie formatami plików oraz kontekstowym menu. Zadaniem kolejnej kategorii jest zarządzanie plikami. Za pomocą tych narzędzi można usunąć duplikaty, szyfrować pliki oraz usuwać je bezpowrotnie. Jest też zestaw modułów służący do zarządzania punktami przywracania systemu oraz umożliwiający planowanie działań.
Nowości w wersji 10
Pierwszą zauważalną zmianą w stosunku do poprzednich wersji (np. publikowanej w PC Formacie 7/2013 wersji 2013) jest nowy interfejs. Został odświeżony, a także dodano możliwość definiowania preferowanych modułów użytkownika w zakładce Ulubione. Program WinOptimizer w dziesiątej wersji ma również cztery nowe moduły. Pierwszy służy do wyszukiwania i usuwania z dysku duplikatów plików. Następne dwa moduły pozwalają kolejno na usuwanie niepoprawnych skrótów do aplikacji oraz na zarządzanie czcionkami systemu. Czwarty moduł jest menedżerem punktów przywracania systemu. Poza wspomnianymi nowymi funkcjami nie zabrakło również usprawnienia istniejących już modułów oraz ulepszenia obsługi dla użytkowników korzystających z systemu Windows 8.