A A A

Twoje własne miejsce w sieci

PC Format 12/2007
W internecie nie musisz się biernie przyglądać prezentowanym treściom. Możesz je sam współtworzyć, stając się zarazem aktywnym uczestnikiem światowej sieciowej społeczności. Załóż własną stronę WWW, swój blog albo wykorzystaj serwisy do zaprezentowania swoich poglądów i osiągnięć. Nie musisz znać żadnego języka programowania ani skomplikowanych terminów. Wyraź siebie w sieci. To proste!
W artykule znajdziesz:
  • Porady, jak zbudować estetyczną witrynę WWW bez znajomości technik programistycznych
  • Wskazówki, gdzie umieścić własną stronę, oraz przegląd polskich ofert hostingowych
  • Informacje, w jaki sposób publikować w internecie własne galerie fotografii i klipy wideo
  • Podpowiedzi, w jaki sposób dołączyć do internetowych społeczności

Przygoda z internetem, która się rozpoczyna zwykle w momencie podłączenia domowego komputera do światowej sieci, początkowo sprowadza się do jego eksploracji. Poznajesz nowe formy przekazu, wyszukujesz potrzebne informacje, słuchasz audycji online, oglądasz filmy nadawane strumieniowo, przeglądasz grupy dyskusyjne, fora internetowe itp. Z czasem dochodzisz do wniosku, że warto byłoby dodać coś własnego do internetowych zasobów. Możesz to zrobić dzięki twórcom serwisów, którzy chcąc przyciągnąć internautów, oferują coraz bardziej rozbudowane mechanizmy pozwalające na publikowanie w serwisach własnych treści.

Można to zrobić bez programowania

Jeszcze kilka lat temu, by zaprezentować światu własną stronę, trzeba było znać – niekoniecznie biegle, ale przynajmniej w stopniu podstawowym – język opisu stron WWW (HTML – HyperText Markup Language). A i to wystarczało tylko na zbudowanie statycznych stron z treścią, którą mógł modyfikować tylko twórca strony. Nie przewidywano żadnej interakcji ze strony odwiedzających. Dziś istnieje w internecie wiele serwisów, które powstały tylko po to, by internauci mogli – za pomocą odpowiednich i (co ważne) prostych w użyciu mechanizmów wbudowanych w serwis – tworzyć własne strony, wysyłać fotografie, komponować z nich internetowe galerie, publikować pliki wideo, czy wreszcie pisać blogi. Najważniejsza informacja: korzystanie ze wspomnianych mechanizmów nie wymaga żadnej znajomości programowania.

Ile to kosztuje?

Odpowiedź na pytanie o koszt powinna zadowolić każdego. Otóż korzystanie z opisywanych przez nas serwisów jest w większości bezpłatne. Jedyne usługi, które mogą cię nieco kosztować, to wykupienie własnej domeny lub zamówienie usługi hostingowej, czyli wykupienie miejsca na serwerze wybranego usługodawcy. Najczęściej obie te usługi są ze sobą powiązane, gdyż usługodawcy oprócz miejsca na swoich serwerach oferują dodatkowo domeny dla klientów. Jednak opłaty nie są obowiązkowe. Dlatego jeżeli nie chcesz ponosić kosztów, również bez problemów zamieścisz w internecie własne filmy i zdjęcia, opublikujesz blog czy dołączysz do wirtualnych społeczności.

Budowanie strony WWW za pomocą szablonów i kreatorów online

Łatwość wykonania: bardzo łatwe. Budowanie strony sprowadza się najczęściej do wyboru szablonu, a następnie dopisania własnej treści. Możliwa jest też wymiana grafik, ale nie jest to konieczne, gdyż są już one w szablonach.

Wymagany czas: w zależności od stopnia rozbudowania planowanego serwisu; dla pojedynczej strony to ok. kilkanaście minut.

Koszt: prezentujemy darmowe kreatory stron WWW. Często kreatory są też dołączane (za darmo) do płatnych ofert hostingowych.

Korzystanie z usług hostingowych i rejestracja własnej domeny

Łatwość wykonania: bardzo łatwe. Zarówno zamówienie hostingu, jak i rejestracja własnej domeny to kwestia wypełnienia odpowiedniego formularza rejestracyjnego.

Wymagany czas: wykupiona usługa hostingowa jest aktywowana niemal natychmiast po wypełnieniu formularza rejestracyjnego. Również założona własna domena jest aktywna po kilku minutach, ale czas ten może się przedłużyć do kilku godzin.

Koszt: zależny od typu wykupionej domeny oraz rodzaju wybranej usługi.

Umieszczanie własnych fotografii i filmów w serwisach online

Łatwość wykonania: zależna od aplikacji wbudowanej na stronie serwisu umożliwiającego publikację zdjęć i filmów. Najczęściej bardzo proste. Sprowadza się do wskazania pliku i zatwierdzenia jego wysłania do sieci.

Wymagany czas: zależny od dostępnego łącza i wielkości przesyłanych plików. Najczęściej kilka minut.

Koszt: wybieraliśmy serwisy darmowe. Nie płacisz za publikację zdjęcia, ale często ograniczeniem jest liczba możliwych do opublikowania zdjęć w jakimś czasie.

Publikowanie blogu i udział w serwisach społecznościowych

Łatwość wykonania: bardzo łatwe. Rejestracja w serwisie społecznościowym to kwestia wypełnienia formularza, natomiast blog zakładasz, wybierając jeden z gotowych szablonów.

Wymagany czas: w przypadku blogu gotową stronę otrzymujesz w kilka minut. Wypełnianie swojego profilu w serwisie społecznościowym może potrwać dłużej.

Koszt: blogi i serwisy społecznościowe są dostępne za darmo. Do niektórych można być tylko zaproszonym przez znajomych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
piterek2105
opera
12 marca 2008, 20:50
pytanie
czy ktos mi pomoże jak tu przeczytać artykół powyżej
zgłoś do moderacji »
avatar
qik88
opera
12 marca 2008, 20:37
Pytanie
Jak tu można przeczytać artykuł???
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto