A A A

USB w routerze

PC Format 04/2012
Najnowsze routery warto kupować nie tylko dlatego, że zapewniają lepszą wydajność. Mają także zestaw przydatnych funkcji, które są związane między innymi z portem USB. Pokazujemy, jak z nich korzystać. ARTUR WYRZYKOWSKI

Do portu USB w routerze można podłączyć kilka różnych urządzeń: drukarkę, dysk zewnętrzny, pamięć flash, modem 3G. Dzięki temu domowa sieć staje się jeszcze bardziej użyteczna, bo dzięki podłączeniu do routera dysku lub drukarki można udostępnić pliki wszystkim domownikom, a podłączenie modemu 3G umożliwia korzystanie z internetu bezprzewodowego na kilku komputerach. Funkcje te można realizować np. za pomocą specjalnego dysku sieciowego albo drukarki sieciowej, ale takie urządzenia kosztują więcej. Zatem po co przepłacać, skoro dobry router może wystarczyć?

Routery mają jednak ograniczoną uniwersalność – nie spotkaliśmy modelu, który miałby np. 3, 4 porty USB. Do routera nie można więc podłączyć kilku urządzeń jednocześnie. Najczęściej USB służy do udostępniania plików, niekiedy do udostępniania drukarek. Modele pozwalające dzielić internet mobilny to zupełnie inna bajka – port do podłączenia modemu zwykle nie pozwala już podłączyć innych urządzeń. Dlatego jeszcze przed zakupem sprzętu musisz zdecydować, do czego będziesz go używać.

Konfigurację usług sieciowych pokażemy na przykładzie trzech routerów: Linksys, TP-Link i Edimax. Zakładamy przy tym, że masz już w domu działającą sieć.

Jak skonfigurować funkcję udostępniania plików w sieci

Większość routerów z portem USB potrafi udostępniać pliki. Jednak routery zwykle nie mają wbudowanego dysku, zatem funkcja działa dopiero po podłączeniu zewnętrznego dysku USB lub pamięci flash. Konfigurację takiej funkcji pokażemy na przykładzie routera marki Linksys.

Możliwości

Zanim zdecydujesz się włączyć udostępnianie plików przez router, musisz mieć świadomość, jakie możliwości stwarza takie rozwiązanie. Zwykle udostępnia ono pliki przez dwa protokoły: SMB   (w sieci lokalnej, analogicznie jak udostępnianie realizowane przez komputer z Windows), a także FTP   (przez internet). Czasem dostępny jest również trzeci protokół UPnP AV do strumieniowego przesyłania mediów, np. do telewizora zgodnego z DLNA.

Router oferuje też ochronę danych na poziomie użytkownika. Można zatem ustalić listę osób, które będą miały dostęp do plików. Każdej z nich można przypisać unikatowe hasło, a także uprawnienia do zapisu i odczytu albo tylko do odczytu plików.

Jednak w porównaniu do typowych dysków sieciowych router jest znacznie wolniejszy – przesyła pliki z prędkością najwyżej 4–5 MB/s.

Pliki w sieci lokalnej

Aby za pomocą routera udostępnić pliki w sieci, podłącz pamięć do jego portu USB. Następnie wykonaj następujące czynności.


Zaloguj się przez przeglądarkę do interfejsu konfiguracyjnego routera, podając nazwę administratora oraz ustawione wcześniej hasło. W przypadku routerów Linksys możesz to zrobić także przez program Cisco Connect, za pomocą opcji Ustawienia zaawansowane.


Przejdź do okna Storage, w którym zobaczysz ogólne informacje o podłączonym dysku.


W sekcji Shared Folder znajdują się informacje o nazwie routera, w naszym przykładzie SlonMaly, oraz udostępnionej pamięci. Jak widać, router udostępnia ją automatycznie po podłączeniu, u nas pod nazwą SlonMaly. Ukośnik oznacza, że udostępniany jest jej główny folder. Aby zmienić te ustawienia, kliknij Edit.



W nowym oknie możesz zmienić właściwości udziału sieciowego. Na przykład odznacz opcję   Share Entire Partition, a zaznacz jeden z folderów z listy. Kliknij Save Settings. Spowoduje to, że router będzie udostępniał tylko wybrany folder.


Dostęp do zasobu sieciowego jest możliwy z każdego komputera w sieci lokalnej, np. przez Eksplorator Windows. W jego pasku adresowym wpisz nazwę routera w taki sposób \\slonmaly. Po chwili poniżej pojawi się udostępniony zasób. Jeśli chcesz, by był widoczny w systemie jako dysk, kliknij na nim prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz opcję    Mapuj dysk sieciowy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto