Czy jest potrzebny tzw. kabel skrosowany?
|
Do niedawna w celu bezpośredniego połączenia dwóch komputerów za pomocą kabla sieci lokalnej było potrzebne zastosowania tzw. kabla skrosowanego, który od zwykłego kabla odróżniał się skrzyżowaną parą łączy sygnałowych. Współczesne interfejsy sieciowe same rozpoznają rodzaj zastosowanego przewodu połączeniowego oraz typ połączenia i dostosowują sygnały do napotkanych warunków. Dlatego nowe komputery można bez przeszkód połączyć zwykłym kablem (nieskrosowanym). Karta sieciowa po wykryciu połączenia automatycznie skrzyżuje w jednym gniazdku sygnały tak, że kabel połączeniowy będzie rozpoznawany jako kabel skrosowany.
|
Pisząc „sieć”, nie mieliśmy na myśli rozbudowanej sieci lokalnej. W domowych warunkach najczęściej spotykaną sytuacją jest konieczność połączenia ze sobą dwóch komputerów, między którymi ma następować wymiana danych. Flashdyski USB czy płyty DVD to rozwiązania dobre, gdy potrzebujesz przenieść lub przekopiować niewielką (w stosunku do pojemności dysku twardego) ilość danych (najwyżej kilka GB).
Tymczasem na dyskach domowych komputerów można obecnie przechowywać nie kilka, lecz kilkaset gigabajtów danych. Oczywiste jest, że żonglowanie flashdyskami czy płytami DVD przy takiej ilości informacji to strata czasu i pieniędzy. Proponujemy znacznie lepsze, na pewno tańsze, a często (zwłaszcza w przypadku połączeń kablowych) szybsze rozwiązanie – połączenie dwóch komputerów w minisieć. W naszym artykule pokazujemy, jak zestawić połączenie – zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe – między komputerem pracującym pod kontrolą systemu Windows XP a maszyną, na której działa już nowszy system – Windows Vista.
Łączenie dwóch komputerów za pomocą kabla sieciowego
Jednym z najprostszych sposobów połączenia dwóch komputerów jest spięcie ich jednym kablem sieciowym (tzw. skrętką). Jeśli laptop jest wyposażony w port gigabitowy (większość nowszych komputerów jest wyposażana w gigabitowe karty LAN), transfery między komputerami osiągają naprawdę zawrotne prędkości. W efekcie przegranie dużego pliku z laptopa na komputer stacjonarny może trwać dużo krócej niż przy wykorzystaniu połączeń bezprzewodowych albo przenoszeniu danych na pendrive’ach czy płytach DVD. Sama konfiguracja systemów operacyjnych nie jest przesadnie skomplikowana i posiłkując się naszym poradnikiem, poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy.
Windows Vista
Zaczniemy od konfigurowania połączenia sieciowego na komputerze z systemem Windows Vista. Całe zadanie sprowadza się do stworzenia identycznej grupy roboczej na jednym i na drugim komputerze.
Kliknij menu Start i naprowadź kursor na pozycję Komputer. Naciśnij prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. W otwartym oknie kliknij po lewej stronie zadanie Zaawansowane ustawienia systemu.
W oknie Właściwości systemu przejdź do zakładki Nazwa komputera i kliknij przycisk Zmień.... W oknie: Zmiany nazwy komputera/domeny, które się pojawi, wpisz w polu Nazwa komputera nazwę dla tego komputera, np. jeśli jest to komputer stacjonarny, wpisz Stacjonarny, jeśli przenośny – wpisz Laptop. To ułatwi identyfikowanie komputerów w sieci.
Następnie w tym samym oknie w polu Grupa robocza wpisz nazwę dla twojej grupy roboczej, np. DOM, a potem naciśnij przycisk OK. Po chwili ujrzysz taki komunikat: Witamy w grupie roboczej dom. Kliknij OK, a pojawi się jeszcze jedno okno: Zmiana nazwy komputera/domeny, w którym także kliknij OK.
Teraz w oknie Właściwości systemu kliknij przycisk Zamknij. Aby wprowadzone zmiany odniosły skutek, trzeba zrestartować komputer. W tym celu naciśnij przycisk Uruchom ponownie teraz, gdy się pojawi ostatnie okienko.