Konwerter jednostek
Jeśli np. chcesz przeliczyć prędkość wiatru, podawaną w metrach na sekundę, na bardziej intuicyjne kilometry na godzinę, wpisz w polu wyszukiwania hasło 10 m/s w km/h. Poniżej, obok wyników wyszukiwania pojawi się pole z odpowiedzią. W identyczny sposób możesz przeliczać niemal wszystkie znane jednostki, nie tylko fizyczne, ale na przykład kuchenne: 1 pinta w litrach, czy miary powierzchni, jak: 1000 cm^2 na m^2. Podając jednostki wykorzystujące zapis potęgowy, trzeba pamiętać o poprzedzeniu go znakiem ^. Niektóre polecenia można wpisać tylko w języku angielskim. Dotyczy to na przykład konwersji cyfr arabskich na rzymskie. Aby poznać zapis rzymski bieżącego roku, wpisz 2014 in roman numerals. Konwerter świetnie radzi sobie także z walutami. Jeśli wpiszesz 10 USD na PLN, Google przeliczy wartość po aktualnym średnim kursie wymiany dostarczonym przez
CitiBank.
Wyświetl niedziałającą stronę
Zdarza się, że mniejsze serwisy, z powodu nagłego wzrostu popularności na Facebooku, znikają z sieci. Jest to skutkiem przeciążenia serwera lub przekroczenia limitu transferu danych w koncie hostingowym. Jeśli musisz się dostać do niedziałającej strony, możesz skorzystać z ukrytej funkcji wyszukiwarki, która pozwala przywołać obraz strony zapisany na serwerach Google. W tym celu wpisz do wyszukiwarki hasło cache: z adresem serwera, np. cache:www.pcformat.pl. Pozwoli to przejrzeć kopię strony, najczęściej z poprzedniego dnia. Po wczytaniu obrazu z cache Google pojawi się w górnej części strony informacja o kopii. Poniżej znajdziesz link prowadzący do tekstowej wersji strony, która jest łatwiejsza do przeszukania za pomocą wyszukiwarki tekstu wbudowanej w przeglądarkę internetową (naciśnij [Ctrl]+[F]).
Generator wykresów
Moduł matematyczny w wyszukiwarce Google kryje w sobie jeszcze jedną niespodziankę – generator wykresów. Jeśli w polu wyszukiwania wpiszesz funkcję, np. x^2, pojawi się wykres jej przebiegu. Jeśli wyszukiwarka ma problem z rozpoznaniem funkcji i próbuje interpretować ją jak zwykły termin tekstowy, poprzedź zapytanie słowem graph. Przykładem polecenia, w którym trzeba użyć tej komendy, jest np. wygenerowanie wykresu prostych funkcji: graph 2x. Wisienką na torcie generatora wykresów jest możliwość wizualizacji funkcji trójwymiarowych. Wykresy 3D działają jednak tylko w przeglądarkach obsługujących
WebGL, np. Google Chrome czy Mozilla Firefox. Aby przetestować funkcję wykresów trójwymiarowych, wpisz do pola wyszukiwania np. graph cos(x)*y. Przy okazji warto wspomnieć, że w Google można także generować wykresy statystyczne na podstawie danych od międzynarodowych organizacji gospodarczych, np. Banku Światowego. Ponieważ generator wykresów statystycznych nie jest podłączony do głównego pola wyszukiwania, można z niego skorzystać na stronie www.google.com/publicdata. Po wejściu na stronę należy przełączyć się na język angielski za pomocą rozwijanej listy, bo tylko nieliczne informacje są przetłumaczone na język polski.
Tłumaczenie całej witryny
Funkcja tłumaczenia całych witryn internetowych jest dostępna tylko dla użytkowników przeglądarki Google Chrome. Inne przeglądarki nie mogą korzystać z tej usługi ze względu na brak publicznego API. To ograniczenie można jednak obejść, korzystając z ukrytej funkcji interfejsu internetowego tłumacza Google. Po wejściu na stronę http://translate.google.pl/ wpisz do pola z lewej strony adres witryny, którą chcesz przetłumaczyć. Po chwili w polu po prawej stronie pojawi się adres w formie aktywnego linku. Kliknij go w celu uruchomienia tłumaczenia całej witryny. Po serwisie wyświetlonym w takiej formie możesz się poruszać tak, jak po oryginalnej stronie. Wszystkie linki działają, a każda kolejna witryna będzie przetłumaczona na język polski.
Pogoda
Google ma także niewidoczny na pierwszy rzut oka interfejs do sprawdzania prognozy pogody. Jeśli chcesz wiedzieć, jakiej aury spodziewać się we wskazanym mieście, wpisz do Google hasło, np. pogoda Kraków. Oprócz linków do stron z prognozami pojawi się aplet z efektownie sformatowaną informacją o aktualnej pogodzie oraz z prognozą na 7 następnych dni. Aplet jest interaktywny. Można na nim wyświetlić wykresy temperatury, opadów czy wizualizację siły i kierunku wiatru. Wspomniany moduł jest dostępny tylko dla największych miast w Polsce. Jeśli wpiszesz nazwę mniejszego ośrodka, pojawi się uproszczona informacja o temperaturze i aurze, bez szczegółowych danych meteorologicznych.
Wyszukiwanie samych twarzy
Jeśli chcesz sprawdzić, jakie zdjęcia danej osoby są w internecie, możesz użyć w tym celu funkcji wykrywania twarzy, która jest schowana w zaawansowanych narzędziach wyszukiwania. Jak z niej skorzystać? Po wpisaniu nazwiska do pola wyszukiwania kliknij Grafika, następnie naciśnij przycisk Narzędzia wyszukiwania, rozwiń listę Typ i zaznacz Twarz. To polecenie zawęzi listę trafień do zdjęć przedstawiających portret danej osoby.
Google po godzinach
Wyszukiwarka Google kryje nie tylko narzędzia, ale także sporo żartów, które można wywołać po wpisaniu odpowiedniej komendy do pola wyszukiwania. Jeśli wpiszesz hasło do a barrel roll, cała strona z wynikami wyszukiwania zrobi beczkę. Z kolei wpisanie hasła tilt spowoduje przekrzywienie listy wyników. W Google są ukryte także gry. Jeśli wpiszesz hasło zerg rush do pola wyszukiwania, lista wyników zostanie zaatakowana przez literki O poruszające się podobnie do Zergów, czyli jednej z ras kultowej gry Starcraft. Gra polega na obronie elementów listy wyników wyszukiwania przed pożarciem przez Zergi. Wrogie jednostki można eliminować, klikając je myszą. Podobny żart jest ukryty w serwisie YouTube. Jeśli podczas oglądania dowolnego filmu wpiszesz na klawiaturze 1980, na stronie pojawi się aplet z grą Space Command. Jeśli lubisz rozrywkę a` la Google, sporo interaktywnych gadżetów znajdziesz także w bazie doodli https://www.google.com/doodles, czyli logotypów Google, projektowanych w celu uświetnienia rozmaitych rocznic i wydarzeń.
Kalkulator
W Google ukryty jest także zwykły kalkulator, który radzi sobie z bardzo złożonymi obliczeniami, co jest możliwe dzięki temu, że korzysta z potężnej chmury obliczeniowej. Można go wywołać, wpisując hasło kalkulator do pola wyszukiwania. Ma on spore możliwości i obsługuje nie tylko podstawowe działania, ale także logarytmy i funkcje trygonometryczne. Kalkulatora można także używać, wpisując działania bezpośrednio do pola wyszukiwania. Posłuży ci to np. do szybkiego obliczenia kwoty podatku VAT, która jest ukryta w cenie. Jeśli chcesz poznać cenę netto towaru, który kosztuje 150 zł i jest obciążony 23-proc. VAT-em, wpisz do pola wyszukiwania hasło (150*100)/123. Po tym zabiegu wyświetli się kalkulator z podaną odpowiedzią. Można także wykonać operację odwrotną i doliczyć VAT do ceny netto, wpisując działanie 120+23%. Ciekawostką kalkulatora jest obsługa rozmaitych stałych fizycznych i matematycznych. Na przykład, aby przemnożyć stałą Plancka przez prędkość światła, nie trzeba żmudnie wpisywać tych wartości. Zamiast tego można użyć angielskich nazw stałych, np. planck’s constant * speed of light. W ten sam sposób można uwzględniać w działaniach liczbę Pi.
Zapis działań arytmetycznych w kalkulatorze Google
Dodawanie +
Odejmowanie –
Dzielenie /
Mnożenie *
Potęga ^
Pierwiastek kwadratowy 2th root of
Pierwiastek sześcienny 3th root of