Dostępna przedpremierowa wersja łatki Windows Phone 8.1, tzw. deweloperska, to niemal końcowy produkt. Zostanie wzbogacona jedynie o drobne poprawki, które będą odpowiedzią na błędy znalezione przez testerów.
Poprawkę można zainstalować na wszystkich urządzeniach z systemem Windows Phone 8 poza modelem Huawei W1. Telefon ten ma zaledwie 4 GB wolnej pamięci – za mało, by aktualizacja mogła się swobodnie rozpakować i zainstalować. Podobny problem miał wyposażony w 4 GB pamięci HTC 8 s. W tym przypadku błąd został szybko naprawiony przez Microsoft, który zapowiedział także rozwiązanie problemu ze smartfonem Huawei (być może w momencie, gdy czytasz ten artykuł, W1 obsługuje już aktualizację).
Firma Microsoft obiecuje też, że w dniu oficjalnej premiery Windows Phone 8.1 system będzie działał na absolutnie wszystkich telefonach sprzedawanych z Windows Phone 8. Jest to możliwe, ponieważ modele różnych producentów są bardzo podobne pod względem specyfikacji – to ograniczenie nałożone przez Microsoft z myślą m.in. o łatwej aktualizacji systemu.
Przed aktualizacją
Łatka w obecnej wersji może sprawiać problemy na telefonach, których oprogramowanie zostało zmodyfikowane przez producenta, np. w urządzeniach Nokia Lumia z aktualizacją Black. Konflikt między obydwoma aktualizacjami najczęściej objawia się szybszym niż zwykle rozładowywaniem akumulatora telefonu. Niedogodność dotyczy jednak niewielkiego odsetka smartfonów. Sami przez miesiąc używaliśmy Windows Phone 8.1 na Nokii Lumia 920 i żadne problemy nie występowały. Oprogramowanie działało idealnie.
Jeśli obawiasz się, że twój smartfon po aktualizacji może działać gorzej lub niestabilnie, nie instaluj łatki. Nie ma łatwej możliwości powrotu do poprzedniej wersji systemu i można to zrobić jedynie, przeprowadzając proces flashowania smartfonu za pomocą starszej wersji systemu. Niewprawiony użytkownik może w ten sposób uszkodzić telefon. Kłopotliwa jest też kwestia gwarancji. Niektóre serwisy mogą uznać instalację deweloperskiej wersji Windows Phone za ingerencję w oprogramowanie telefonu, co oznacza utratę świadczenia.