Dwa przyciski, jedyne, które znalazły się na obudowie N9, to regulacja głośności oraz blokada ekranu. Co ciekawe, ekran można odblokować nawet bez użycia przycisku – stukając dwukrotnie w wyświetlacz. Nietypowo dla smartfonów na zablokowanym ekranie cały czas jest wyświetlana godzina oraz informacje o nowych wiadomościach, nieodebranych połączeniach itp.
Interfejs systemu MeeGo składa się z trzech ekranów. Główny zawiera ikony wszystkich zainstalowanych aplikacji. Ikonki można swobodnie przestawiać. Drugi zawiera tzw. kanały – są to różnego rodzaju informacje, np. prognoza pogody, treść otrzymanego SMS-a, nowe wpisy na Facebooku. Zawartość ekranu zależy od konfiguracji, jaką wybierze użytkownik. Nie ma tu jednak znanych z Androida widżetów. Trzeci ekran zawiera kafelki z otwartymi procesami (programami). Ostatni element interfejsu to wysuwane z góry ekranu menu, w którym można szybko włączyć i wyłączyć interfejsy telefonu lub zmienić profil dźwiękowy.
Szybki jak błyskawica
N9 działa idealnie płynnie – wszystkie polecenia wydawane smartfonowi są wykonywane błyskawicznie. Jest sporo nowych komend, których nie spotkasz w innych systemach mobilnych. Każdą otwartą aplikację można błyskawicznie zamknąć, „wyrzucając ją” (przesuwasz palec z góry w dół ekranu) za dolną krawędź ekranu. Przesunięcie programu w kierunku górnej krawędzi odsyła go do listy uruchomionych procesów.
Bez względu na to, z jakiej funkcji aktualnie korzystasz, możesz szybko przejść do ekranu aplikacji, „wyrzucając” aktualny program poza prawą krawędź ekranu – także w tym przypadku program zostanie dodany do listy uruchomionych procesów.
Lista zainstalowanych fabrycznie aplikacji jest długa: serwisy społecznościowe, Mapy Ovi, Skype, przeglądarka dokumentów i kilka gier (w tym Angry Birds). System potrafi się zsynchronizować z 12 różnymi usługami sieciowymi, m.in. Google, Facebook, YouTube i Flickr.
Przeglądarka internetowa nie obsługuje flasha, Każda otwarta strona funkcjonuje jako osobny proces i może być dodana do listy uruchomionych programów.
Wykonanie
Nokia N9 ma oryginalny kształt obudowy – jest lekko wypukła z obydwu stron i ma zaokrąglone boki. Brak przycisków nadaje urządzeniu bardzo ciekawy wygląd – przedni panel to niemal w całości szklana pokrywa ekranu. Wyświetlacz AMOLED ma przekątną 3,9 cala. Sercem smartfonu jest procesor 1 GHz i choć jest to jednostka z jednym rdzeniem, N9 nie zwalnia, nawet gdy w tle pracują dwie gry 3D. Smartfon korzysta z kart w formacie micro-SIM. Zarówno port SIM, jak i micro-USB zostały sprytnie ukryte pod zaślepkami.
System bez przyszłości
Jeszcze przed premierą N9 Nokia zapowiedziała, że prace nad MeeGo
nie będą kontynuowane. Dla użytkowników oznacza to brak aktualizacji systemu. Pod znakiem zapytania stoi także wsparcie dodatkowymi aplikacjami z cyfrowego sklepu.
MeeGo teoretycznie otrzymało swoją półkę w wirtualnym sklepie Ovi Store, ale oferta jest bardzo uboga.
PLUSY:
- Świetne wykonanie
- Nowoczesny interfejs
- Bogate wyposażenie
MINUSY:
- Sporadyczne problemy z obsługą
- Uboga oferta sklepu z aplikacjami
- Brak wsparcia dla systemu