Do pracy w terenie
Komputer jest mały i lekki, ma 13-calowy ekran, waży tylko ok. 1,8 kg. Jest to wynikiem m.in. braku napędu optycznego. Dziwne jest jednak to, że grubość obudowy po zamknięciu wynosi ok. 4 cm – mogłaby być przynajmniej o centymetr mniejsza.
Dwa spośród interfejsów bezprzewodowych ThinkPada są na razie unikatowe w komputerach przenośnych. Jednym jest WiMax, który działa zamiennie z Wi-Fi, a drugi to wbudowany modem GSM, pozwalający korzystać z internetu tam, gdzie nie ma innej sieci.
Praca na baterii 5,5 godziny to dużo, ale akumulator o sporej pojemności, 63 Wh, mógłby wystarczyć nawet 8–10 godzin.
Komfort obsługi
Jedną z zalet notebooków Lenovo jest bardzo wygodna klawiatura – tak jest również w tym przypadku. Wyjątkiem jest klawisz [Prn Scr], który znalazł się w miejscu prawego klawisza Windows. Plusem jest podwójne urządzenie wskazujące: touchpad oraz trackpoint.
Niestety, komputer nie szokuje wydajnością, głównie ze względu na słaby procesor. AMD Turion Neo X2 jest względnie nowym, energooszczędnym układem dwurdzeniowym, ale jego możliwości są zbliżone do Pentium Dual-Core. Do codziennej pracy oczywiście to wystarczy. Dodatkowym minusem testowanego urządzenia jest nagrzewanie się od spodu obudowy i pod nadgarstkami do temperatury odpowiednio 45 i 39 stopni – to trochę za bardzo.
Ceny notebooka są dość wysokie – zaczynają się od 3500 zł.
Dane techniczne ThinkPad EDGE 13 (model NUE6PPB):
procesor AMD Turion Neo X2 Dual-Core L625 (1,60 GHz); pamięć 4 GB DDR2 SDRAM 667 MHz; ekran 13,3” 1366x768; grafika Radeon HD 3200; dysk 500 GB; wyjścia wideo D-Sub i HDMI; łączność bezprzewodowa 802.11b/g/n, bluetooth, WiMAX, modem GSM; system Windows 7 Professional 64; wymiary 323x227x39 mm; waga 1,8 kg
PLUSY:
- Małe wymiary i waga
- Wygodna klawiatura i urządzenia wskazujące
- Dwa urządzenia wskazujące
- Wbudowany modem 3G i WiMAX
- Profesjonalny wygląd
MINUSY:
- Słaby procesor
- Dość krótki czas pracy na baterii