Urządzenia USB - napraw to sam
Jeśli nie działają porty na przednim panelu peceta, najpierw upewnij się, że są poprawnie podłączone do płyty głównej. Możesz odłączyć odpowiednie kabelki od płyty i podłączyć je na nowo.
Niektóre obudowy mają słabe kable łączące porty z płytą, niewytrzymujące wymaganego obciążenia 0,5 ampera – działa na nich np. pendrive, a dysk USB już nie. Wtedy urządzenia o większej mocy trzeba podłączać do portu z tyłu obudowy komputera albo dokupić lepszy panel z portami USB.
Uruchom Menedżera urządzeń i sprawdź, czy koncentrator USB nie jest oznaczony żółtym znaczkiem z wykrzyknikiem. Jeśli to on stwarza problem, może pomóc jego odinstalowanie i ponowne wykrycie przez system, ewentualnie aktualizacja sterowników.
Kontrolery portów USB 3.0 pochodzą od różnych producentów i system Windows z reguły nie ma do nich odpowiednich sterowników – trzeba je instalować osobno. Jeśli więc nie chcą działać tylko te porty (zwykle mają kolor niebieski), sterowniki rozwiążą problem.
Porty USB są czasem wyłączane przez płytę główną, co dotyczy sytuacji awaryjnych, np. zwarć w gniazdach USB. Jeśli port nie chce działać, przyczyną może być spalony bezpiecznik na płycie – należałoby wlutować nowy. Nowe płyty mają automatyczne bezpieczniki – do przywócenia pracy wystarczy restart komputera.