Niezbędne narzędzia i oprogramowanie
|
Podczas naprawy prostych usterek komputera nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi.
- Do odkręcenia śrub wystarczy wkrętak krzyżakowy, a do oczyszczenia komponentów – sprężone powietrze, spirytus i płyn smarujący, np. WD-40.
- Do czyszczenia soczewek napędów optycznych wykorzystuj wyłącznie alkohol izopropylowy.
- Podczas wymiany zestawów chłodzących procesora czy grafiki będzie ci potrzebna pasta termoprzewodząca.
- Skorzystaj z oprogramowania diagnostycznego dołączonego do twojego komputera, a także innych programów do tego przeznaczonych, np. Everest czy CPU-Z.
- Testy Stress Prime 2004 Orthos czy 3DMark06 pomogą sprawdzić zachowanie komputera przy maksymalnym obciążeniu.
- Ze stron WWW producentów sprzętu pobierz i zainstaluj najnowsze sterowniki, a ze strony Microsoftu – aktualizacje do systemu operacyjnego.
|
W artykule znajdziesz:
- Sposoby wykrywania oraz naprawiania awarii w pecetach
- Metody usprawniania pracy komputera i peryferiów
- Wskazówki dotyczące plików i formatów audio i wideo
- Sposoby radzenia sobie z prostymi usterkami w sieci
Niekiedy w komputerze zawodzą ważne elementy, jak procesor czy pamięć. Innym razem takie, które znacznie łatwiej wymienić, choćby kable. Przeszkodą bywa też oprogramowanie, a w wielu sytuacjach przyczyna awarii leży w ogóle poza pecetem.
Problemy standardowe
W wielu komputerach procesor czy karta graficzna działają na granicy możliwości, urządzenia są źle zasilane albo nieskutecznie chłodzone. Użytkownicy komputerów mają też wątpliwości związane z pojemnością RAM (jak wiadomo, 32-bitowy system nie potrafi efektywnie wykorzystać 4 gigabajtów), a także z zarządzaniem poborem mocy przez procesor.
Obraz i dźwięk
W przypadku kart graficznych źródłem kłopotów może być niesprawne zasilanie lub chłodzenie, więc nie pomijamy również tego tematu.
Opisujemy także sposoby usuwania problemów związanych z układami dźwiękowymi instalowanymi na płytach głównych, bo często bywają kiepskiej jakości. Pokazujemy także, jak uruchomić układ dźwiękowy HD Audio, który w Windows XP wymaga specjalnych poprawek systemowych, a także, jak podłączać głośniki do peceta.
Filmy i muzyka
W przypadku multimediów problemy użytkowników rzadko mają charakter sprzętowy, zazwyczaj chodzi o oprogramowanie do ripowania płyt, konwersji plików czy odtwarzania nagrań.
Przy okazji tematów związanych z muzyką i filmem wspomnieliśmy o podłączaniu notebooka do telewizora. Do każdego notebooka można podłączyć niemal dowolny telewizor, znacznie poprawiając komfort oglądania filmów czy zdjęć.
Dopiero sieć to komputer
Domowy komputer bez podłączenia do internetu wydaje się nieco wybrakowany. Jednak każdy ma interfejs sieciowy – pokazujemy, jak go wykorzystać, nawet gdy nie planujesz budować sieci z prawdziwego zdarzenia. Dla zaawansowanych zamieszczamy wskazówki pomocne przy dzieleniu łącza radiowego na dwa komputery. Niestety, również każda sieć bywa zawodna. Dlatego podsuwamy pomysły dotyczące jej diagnostyki, sprawdzenia stanu zabezpieczeń komputera czy testów szybkości łącza internetowego.
W przygotowanym przez nas zestawie porad z pewnością każdy znajdzie coś, co go zainteresuje, rozwieje wątpliwości, a być może umożliwi natychmiastowe usunięcie usterki komputera.
Pecet zawsze sprawny
Komponenty pracujące przy dużym obciążeniu często są źródłem awarii peceta, szczególnie gdy nie są prawidłowo zasilane i chłodzone. Dlatego dobrym punktem wyjścia przy usuwaniu usterek jest sprawdzenie warunków pracy procesora. W łatwy sposób można także zapewnić optymalną pracę pamięci czy dysków twardych, by umożliwić jak najlepsze wykorzystanie ich pojemności i wydajności. | czytaj więcej ...
Dźwięk i obraz bez skazy
Z głośników wydobywa się dźwięk o marnej jakości, muzyka jest odtwarzana nierówno albo w ogóle karta dźwiękowa nie chce działać? Na obrazie w grach widać artefakty, na starym monitorze pojawiły się martwe piksele, a na nowym nie możesz ustawić rozdzielczości? Nie każdy taki objaw oznacza usterkę, a nawet jeżeli jest to usterka, to w wielu przypadkach możliwe jest jej samodzielne usunięcie. | czytaj więcej ...
Multimedia bez kłopotu
Pecety są w stanie zastąpić domowy sprzęt audio-wideo, ale stwarzają przy tym niemało kłopotów. Chodzi głównie o mnogość standardów, kodeków, programów do kompresji czy konwersji plików. Uniemożliwia to swobodne korzystanie z tych materiałów, więc podajemy proste sposoby na konwersję nagrań. Jeszcze wygodniejsze korzystanie z multimediów będzie możliwe po podłączeniu komputera do telewizora lub projektora. | czytaj więcej ...
Niezawodna sieć
Ponieważ budowa sieci jest bardzo tania, proponujemy prosty sposób połączenia dwóch komputerów i wymiany danych między nimi, a także dzielenia łącza radiowego. Dla osób mało obeznanych z sieciami zamieszczamy wskazówki dotyczące diagnostyki sieci lokalnej oraz łącza internetowego. Nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie, dlatego pokazujemy, jak sprawdzić stan zabezpieczeń własnego komputera. | czytaj więcej ...