Moim zdaniem
|
- Dariusz Hałas
szef działów SOFTWARE i INTERNET
Szyfrowanie danych na domowym komputerze to nie kaprys. Pecet podłączony do internetu umożliwia przeprowadzanie operacji finansowych. Na dysku możemy mieć zapisane kopie rachunków, elektroniczne dowody wpłat, potwierdzenia płatności kartami kredytowymi, a to nie jedyne informacje, które z pewnością uznasz za poufne. Dodaj do tego dane, których na pewno nie chciałbyś nikomu ujawniać, i które są dla ciebie bezcenne. Warto je utajnić. Dokonasz tego programem do szyfrowania. Użytkownikom początkującym poleciłbym program, który jest przede wszystkim prosty w obsłudze (oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego stopnia tajności).
|
W artykule znajdziesz:
- Podstawowe wiadomości o szyfrowaniu danych
- Informacje, jakie cechy i funkcje powinien mieć dobry program do szyfrowania
- Porady, jakiego programu użyć w zależności od tego, co chcesz zaszyfrować
- Porównanie 7 programów: 3 komercyjnych i 4 darmowych
Podsystem szyfrujący o nazwie EFS (Encrypting File System) jest wbudowany w system Windows XP. Zatem, przynajmniej teoretycznie, każdy zainteresowany może szyfrować pliki, które uzna za poufne. Niestety, EFS ma kilka wad. Podstawową jest to, że nie jest dostępny w wersji XP Home Edition – najpopularniejszej na domowych komputerach i tańszych laptopach. Kolejnym ograniczeniem EFS jest niemożność zaszyfrowania całych partycji i dysków twardych oraz plików i folderów z ustawionym atrybutem „systemowy”. Innymi słowy – plików systemowych EFS-em nie zaszyfrujesz.
Do Home Edition
W komputerach domowych najczęściej używanym systemem jest Windows XP Home Edition. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, system w tej wersji nie zawiera żadnych wbudowanych narzędzi do szyfrowania. Jeżeli zatem chcesz utajnić jakieś dane, jedynym wyjściem jest skorzystanie z dodatkowych programów. Nie oznacza to od razu uszczuplenia portfela. Wiele narzędzi szyfrujących oferujących całkiem przyzwoity poziom zabezpieczenia jest dostępnych zupełnie za darmo (najczęściej do użytku prywatnego). Możesz szyfrować zarówno pojedyncze pliki, jak i całe zbiory danych, z dyskami twardymi włącznie.
Gdy masz notebook
Funkcja szyfrowania całego dysku twardego albo chociaż tworzenia zaszyfrowanych woluminów dyskowych, jest niezwykle przydatna w komputerach przenośnych, które niestety są dość łakomym i łatwym kąskiem dla złodziei. O ile sprzęt można kupić, o tyle dane, które były przechowywane na dysku, często są bezcenne. Przed ich utratą chroni oczywiście backup, czyli regularne wykonywanie kopii zapasowej, ale jeżeli zależy nam na tym, by złodziej nie poznał zawartości dysków, to jedynym wyjściem jest zaszyfrowanie danych.
Szyfr i klucz
Program wyposażony w najsilniejsze aktualnie algorytmy nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem, jeżeli dostęp do zaszyfrowanych danych, będzie chroniony zbyt prostym hasłem. Jeżeli zdecydowałeś się szyfrować dane, koniecznie pamiętaj o stosowaniu długich, trudnych do złamania haseł. Możesz doposażyć komputer w czytnik linii papilarnych, ale to kosztuje (model na USB to wydatek ok. 800 zł).