A A A

Uwolnij dodatkową moc

PC Format 9/2009
Zadania wymagające skomplikowanych obliczeń szyfrowanie, kompresja danych czy łamanie haseł możesz przyspieszyć nawet kilkaset razy, wykorzystując moc drzemiącą w układach graficznych. Potrzebne są jednak odpowiednie programy.

Karty Nvidii z obsługą CUDA

Odpowiedź na pytanie, czy zainstalowana w twoim komputerze karta graficzna z układem GeForce Nvidii obsługuje obliczenia w technologii CUDA, uzyskasz na witrynie producenta. Listę obsługiwanych modeli układów graficznych znajdziesz na stronie http://www.nvidia.com/object/cuda_learn_products.html. Pamiętaj też o zainstalowaniu najnowszych sterowników do swojej karty. W przypadku układów Nvidii najnowsze wersje sterowników znajdziesz na stronie http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us lub www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

Obecnie na rynku są dwie grupy układów graficznych, dla których opracowano technologie umożliwiające wykorzystanie potężnych mocy obliczeniowych nie tylko do generowania grafiki 3D w grach. Mowa o układach Radeon firmy AMD oraz GeForce firmy Nvidia. Zdecydowanie więcej programów wykorzystujących do obliczeń moc układów graficznych przygotowano dla opracowanej przez Nvidię technologii CUDA. Ale i AMD ma swoje rozwiązanie – program AVIVO Video Converter wspierający autorską technologię ATI Stream. Na dołączonym do wydania krążku znajdziesz zestaw programów, które wykorzystują układy graficzne do obliczeń. Prezentujemy również warsztaty ułatwiające korzystanie z tych narzędzi.

Programy do różnych zadań wykorzystujące układy graficzne

  • CyberLink MediaShow Espresso – konwertuje wideo
    Oprogramowanie wykorzystuje zarówno moc układów graficznych Radeon (technologia ATI Stream), jak i GeForce (technologia CUDA). Nvidia informuje, że wykorzystanie technologii CUDA pozwala czterokrotnie przyspieszyć konwersję w stosunku do procesu bazującego wyłącznie na procesorze głównym komputera. Program działa w XP (co najmniej SP2) i Vista. Wymaga karty graficznej obsługującej DirectX 9 (lub nowszy). Potrzebuje 2 GB pamięci RAM. Jest to aplikacja komercyjna. Za pełną wersję należy zapłacić równowartość ok. 50 dolarów. Dostępne jest także wydanie próbne, w którym możesz korzystać ze wszystkich funkcji programu przez 30 dni (wersja próbna ma też limit liczby przekonwertowanych plików w formacie H.264 – maksymalnie 50).
  • vReveal – poprawia jakość plików wideo
    Funkcje tej aplikacji umożliwiają stabilizację obrazu, wyczyszczenie obrazu z szumów, wirtualne podwojenie rozdzielczości klatki filmu, rozjaśnianie zbyt ciemnych kadrów oraz wyostrzanie. Program działa w XP i Vista. Aby mógł korzystać z technologii CUDA, potrzebna jest karta graficzna z obsługą CUDA, jednak poza modelami GeForce 8800 Ultra, 8800 GTX, 8800 GTS 640, 8800 GTS 320, Quadro 4600 oraz Quadro 5600. Te karty wspierają CUDA, ale program nie wykorzysta ich do obliczeń. Producent przewiduje, że vReveal będzie obsługiwał te modele kart w przyszłości. Według danych Nvidii proces przetwarzania wideo jest nawet pięciokrotnie szybszy dzięki CUDA niż w przypadku korzystania wyłącznie z głównego procesora. Cena pełnej wersji to równowartość ok. 40 euro.
  • GPU Flame Fractal Renderer – tworzy graficzne tło pulpitu Windows
    Fantazyjne obrazy z fraktali wyglądają niesamowicie, a dzięki mocy obliczeniowej procesora graficznego (program korzysta z CUDA) proces renderingu obrazu przebiega nawet 50 razy szybciej. Aplikacja jest darmowa.

Łamanie haseł do zabezpieczonych archiwów w formacie RAR

Program cRARk został opracowany przez akademików Politechniki Sankt Petersburga w celu łamania haseł do zabezpieczonych archiwów w formacie RAR. Sam fakt użycia mocy karty graficznej zwiększa szybkość dekodowania hasła nawet 15-krotnie. Program nie ma własnego interfejsu, działa z linii poleceń.

1
Aplikacja cRARk jest dystrybuowana w postaci archiwum w formacie RAR. Nie trzeba jej instalować. Przekopiuj plik o nazwie crark32.rar na dysk, a następnie rozpakuj (Windows nie ma domyślnie dekompresora formatu RAR, jeżeli potrzebujesz odpowiedniego programu, zapoznaj się z artykułem o narzędziach do kompresji – strona 58).
2
Podczas próby rozpakowywania archiwum z programem może się pojawić okno zawierające pytanie o hasło. Nie podając żadnego hasła, kliknij OK. Wszystkie pliki, z wyjątkiem jednego o nazwie crack me, zostaną rozpakowane do docelowego folderu. Archiwum z programem rozpakuj do jakiegoś folderu o krótkiej nazwie, znajdującego się bezpośrednio na dysku C:.
3
Po rozpakowaniu danych do docelowego folderu skopiuj jeszcze do niego plik crark32.rar – ten sam, który właśnie rozpakowałeś. Wykorzystamy fakt, że znajduje się w nim jeden chroniony hasłem plik – złamiesz to hasło. Uruchom okno wiersza poleceń. Rozwiń menu Start i wybierz pozycję Wiersz polecenia.
4
W oknie Wiersz polecenia wpisz teraz polecenie: cd\, dzięki czemu przejdziesz do katalogu głównego dysku systemowego (najczęściej C:).
5
Przejdź do folderu z rozpakowanymi plikami z instalacyjnego archiwum programu cRARk. W naszym przykładzie był to folder ! (znak wykrzyknika). Chcąc do niego przejść, wpisaliśmy: cd ! i polecenie zatwierdziliśmy klawiszem [Enter].
6
Zanim rozpoczniesz deszyfrację pliku crark32.rar, zmień nazwę jednego z trzech plików: english.def, spanish.def lub russian.def na password.def. Pamiętaj, żeby w danym momencie tylko jeden z tych trzech plików językowych miał nazwę password.def. Są to pliki z definicjami haseł dla danego języka (informujące program m.in. o tym, jakie znaki ma uwzględniać – np. w języku rosyjskim cyrylicę).
7
Gdy już otworzysz folder z plikami programu, wpisz polecenie: crark crark32.rar i wciśnij [Enter]. Po chwili powinieneś poznać hasło. Oczywiście czas łamania hasła jest zależny od liczby użytych w nim znaków.

Ocena:
Oceń:
(aby ocenić, musisz się zalogować w serwisie)
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto
Zgadzam się