A A A

Vivaldi, przeglądarka dla zaawansowanych

PC Format 06/2015
Nie tylko Microsoft ma w zanadrzu nową przeglądarkę internetową. Na podbój internetu rusza także Vivaldi, duchowy spadkobierca lubianej Opery. Ta przeglądarka jest jednak przygotowywana z myślą o najbardziej zaawansowanych użytkownikach. Sprawdzamy, jak się zapowiada. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Vivaldi powstał w odpowiedzi na zmiany w Operze, przeglądarce, która przez lata wyznaczała trendy rozwoju tego rodzaju oprogramowania. To w niej zadebiutowały takie rozwiązania jak zakładki czy strona startowa z miniaturami często odwiedzanych witryn. Ze względu na innowacyjność i rozbudowaną funkcjonalność Opera cieszyła się uznaniem doświadczonych użytkowników sieci. Jednak po zrezygnowaniu z własnego silnika renderującego Presto i przejściu w 2013 r. na silnik Google Blink zaawansowane funkcje zniknęły.

Z tego względu jeden z twórców Opery i wieloletni prezes firmy Jon S. von Tetzchner rozpoczął projekt Vivaldi. W jego ramach od podstaw powstaje nowa, zaawansowana przeglądarka, która ma służyć najbardziej wymagającym internautom, niezadowolonym z trendu upraszczania i redukowania interfejsu użytkownika.

Engine i interfejs

Vivaldi, podobnie jak nowa Opera, bazuje na silniku Blink, który odpowiada za renderowanie stron WWW – jest on opracowywany pod skrzydłami firmy Google w ramach projektu opensource’owego Chromium. Jednak na tym związki pomiędzy dwoma przeglądarkami się kończą, bo Vivaldi ma własny, minimalistyczny, płaski interfejs. Elementy programu nie wykorzystują gradientów i są kontrastowe. Tło pasków narzędziowych automatycznie dostosowuje się do kolorystyki strony. Całość interfejsu użytkownika jest zaprojektowana za pomocą rozwiązań HTML5, a więc przy użyciu JavaScript i CSS. Dzięki temu przeglądarka już na starcie jest dostępna nie tylko w wersji dla systemu Windows, ale także dla Mac OS oraz różnych odmian Linuksa.

Możliwości konfiguracji

Współczesne przeglądarki są adresowane do masowego odbiorcy, który nie jest zainteresowany zmianą sposobu działania i wyglądu programu. Oczywiście we wszystkich przypadkach modyfikacja jest możliwa dzięki wtyczkom, ale ich zainstalowanie zmniejsza szybkość działania programu. W Vivaldim użytkownik ma szerokie możliwości konfigurowania działania aplikacji za pomocą panelu preferencji. Wszystkie podstawowe elementy interfejsu, takie jak pasek adresu, panel kart czy zakładki, mogą być umieszczane przy dowolnej krawędzi ekranu. Można je także całkiem wyłączyć, podobnie jak pasek statusu. Vivaldi pozwala także włączać i wyłączać pobieranie graficznych elementów witryny, zarówno we wszystkich otwartych oknach/kartach, jak i na indywidualnych stronach. Pozwala to przyśpieszyć korzystanie z sieci np. poprzez wolne połączenie mobilne.

Nawigacja klawiaturą

Twórcy Vivaldiego zadbali o możliwość obsługi przeglądarki za pomocą samej klawiatury. Użytkownik ma do dyspozycji szeroki wachlarz skrótów, które można w pełni spersonalizować. Funkcja nawigacji przestrzennej pozwala na przemieszanie się po aktywnych elementach strony za pomocą strzałek z wciśniętym klawiszem Shift. Każdy wskazany element zostaje podświetlony, więc dokładnie widać, jaką akcję wywoła naciśnięcie klawisza Enter. Do szybkiej nawigacji za pomocą klawiatury służy także panel szybkich poleceń, wywoływany kombinacją Ctrl+Q. Przypomina on wyszukiwarkę, w której znajdują się wszystkie aktywne karty przeglądarki oraz lista poleceń z menu, np. otwarcie nowego okna, zamknięcie karty, przełączenie do kolejnej karty etc., słowem wszystko, co w typowej przeglądarce musisz aktywować kliknięciem myszy.

Grupowanie elementów

Vivaldi, podobnie jak klasyczna Opera, ma rozbudowany panel startowy ze skrótami do często używanych stron. Skróty można grupować tematycznie na kolejnych instancjach ekranu startowego albo w folderach hierarchicznych. Funkcja grupowania jest także dostępna w przypadku zakładek – aby połączyć zakładki w grupę, wystarczy przeciągnąć je myszą jedna na drugą.

Podsumowanie

Przeglądarka wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju i nie ma jeszcze kompletu zapowiadanych funkcji. Brakuje m.in. możliwości instalowania rozszerzeń, klienta poczty czy synchronizacji danych między urządzeniami. Mimo to warto zapoznać się z możliwościami Vivaldiego i testować przeglądarkę w oczekiwaniu na wersję beta, która powinna pojawić się w najbliższych miesiącach. O dużym zainteresowaniu aplikacją świadczy fakt, że w krótkim czasie po premierze pobrało ją aż 500 tys. użytkowników. Dla wielu przeglądanie internetu za pomocą Vivaldiego to odświeżające doświadczenie po wielu latach pracy w konsekwentnie upodabniających się do siebie przeglądarkach Chrome, Firefox i Internet Explorer.

Notatki do stron WWW

Ciekawą funkcją przeglądarki Vivaldi jest możliwość opatrywania stron WWW notatkami. Panel notatek można wywołać z menu, panelu szybkich poleceń albo z bocznego paska narzędzi. Po wpisaniu notatki przeglądarka zapamiętuje adres internetowy, a także wykonuje zrzut ekranu. Można go znaleźć po kliknięciu notatki w bocznym panelu i w każdej chwili wyeksportować do pliku graficznego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
4 września 2015, 14:52
Dodam jeszcze, że szukałem tych wspomnianych zaawansowanych opcji w przeglądarce. Po prostu nie ma ich. Przeglądarka jak przeglądarka. Nie ma tam nic ponad to, co jest na przykład w Firefox. Znalazłem za to coś innego: [img]http://bankfotek.pl/image/1931091.jpeg[/img] Czym zajmuje się firma clickonometrics? Co to w ogóle ma być?
koneton
koneton
4 września 2015, 11:36
Niestety, to tylko kolejny klon Chrome. Obecnie koszty napisania własnego silnika przeglądarki są tak duże, że mało kto jest w stanie napisać coś samemu.
avatar
~Anonim
4 września 2015, 09:21
Miałem nadzieję gdy zacząłem czytać news, że przeglądarka będzie pracowała na jakiejś nowej wersji Presto. W obecnej sytuacji, przeglądarka Vivaldi nie ma absolutnie nic wspólnego z Operą 12.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto