Wakacje na zdjęciach
|
|
Zanim jednak uruchomisz Pictomio, pamiętaj, że potrzebuje on do działania komputera wyposażonego w kartę graficzną z pamięcią co najmniej 128 MB oraz obsługą ShaderModel 2.0 (lepszą niż Radeon 9500 i Geforce 5200). Pictomio nie polecamy więc użytkownikom posiadającym bardzo słabe komputery. Jeśli do nich należysz, zapoznaj się z aplikacjami opisanymi w ramce „Wypróbuj także te aplikacje”. Może spośród nich wybierzesz odpowiednią dla siebie.
Po uruchomieniu programu, co nastąpi automatycznie po zakończeniu instalacji, najpierw zobaczysz okno, w którym jesteś proszony o zsynchronizowanie czasu na komputerze z czasem ustawionym na twoim aparacie cyfrowym, z którego będziesz przesyłał zdjęcia na komputer. Synchronizacja ta jest potrzebna modułowi PictoGEO do automatycznego wyznaczania tras twoich wycieczek na podstawie danych geolokalizacyjnych zawartych w plikach zdjęć.
Po zamknięciu okna przypomnienia zobaczysz główne okno programu. Po lewej stronie domyślnie wyświetlona jest zakładka File System umożliwiająca nawigację po folderach i dyskach, na których przechowujesz zdjęcia. Gdy wybierzesz folder zawierający podfoldery ze zdjęciami, zostaną one wyświetlone w centralnej części okna. Po wybraniu folderu ze zdjęciami zobaczysz w centralnej części okna miniatury fotografii.
Innym, efektownym trybem przeglądania zdjęć w programie Pictomio jest tryb Carrousel. Aby go uaktywnić, kliknij w górnej części okna zakładkę Carrousel. W tym trybie zdjęcia przewijasz klawiszami kursora (w lewo i w prawo) lub kółkiem myszki.
Po dwukrotnym kliknięciu dowolnej miniatury (bez względu na to, w jakim trybie oglądasz fotografie) wyświetli się większy podgląd danej fotografii i pojawią się w oknie głównym proste opcje edycyjne:
obrót zdjęcia, usunięcie, dodanie podpisu i tagów, ocena i powiększenie.