Grafika na płycie
Testowana płyta jest wyposażona w nowy chipset firmy Nvidia ze zintegrowanym układem graficznym GeForce 9300. W odróżnieniu od szeroko dostępnych płyt z układami Intela, ta ma znacznie większe możliwości. Grafika jest zgodna z bibliotekami DirectX 10, technologia PureVideo HD wspomaga odtwarzanie filmów wysokiej rozdzielczości. Po instalacji dodatkowej karty graficznej płyta może działać w konfiguracji Hybrid SLI (układy graficzne, zintegrowany i dodatkowy, mogą współpracować ze sobą).
Cechą charakterystyczną są aż cztery wyjścia wideo: D-Sub, DVI, HDMI oraz DisplayPort. Niestety, jednocześnie może być wykorzystane tylko jedno złącze cyfrowe monitora, drugi można podłączać przez D-Sub. Płyta główna obsługuje również takie zaawansowane technologie, jak PhysX czy Nvidia CUDA, ale niestety wydajność samego zintegrowanego układu graficznego rozczarowuje. Co prawda jest wyższa o ponad połowę niż w przypadku Intela G45, jednak wciąż zbyt mała, by można było swobodnie pograć we współczesne gry.
Inne cechy płyty
Testowana płyta główna nie jest przeznaczona dla użytkowników wymagających wysokiej wydajności ogólnej komputera, o czym świadczy kilka faktów. Dla przykładu, maksymalna częstotliwość magistrali FSB wynosi 333 MHz, obsługiwane są tylko pamięci DDR2 800. Co prawda chipset może współpracować również z pamięciami DDR3, ale prawdopodobnie ze względu na ich obecne ceny odpowiednie złącza nie zostały na płycie zamontowane. Ograniczona częstotliwość magistrali ma też z pewnością wpływ na niewielkie możliwości overclockingu, nie sprzyja temu również 4-fazowy układ zasilania.
Projektanci z Asusa nie popełnili większych błędów przy rozplanowaniu płyty, może z wyjątkiem zamiany miejscami złącza stacji dyskietek i złącza interfejsu ATA. Na szczęście porty te są coraz rzadziej wykorzystywane, więc nie jest to duży problem. Dziwi jednak całkowity brak oznaczeń panelu podłączeniowego, co powoduje konieczność korzystania z instrukcji.
PLUSY:
- Cztery rodzaje wyjść monitora
- Większa wydajność grafiki niż G45
- Technologia ExpressGate
MINUSY:
- Brak obsługi FSB 400 i pamięci DDR2 1066
- Brak portu FireWire