A A A

Wideo przez sieć

PC Format 7/2009
Multimedia przechowywane na dyskach sieciowych można odtwarzać na komputerze, ale też na specjalnych odtwarzaczach sieciowych podłączanych do telewizora i domowego sprzętu audio, co jest rozwiązaniem znacznie bardziej naturalnym. Odtwarzacze tego typu są bardzo uniwersalne.

Odtwarzacz sieciowy w roli dysku USB lub NAS

Odtwarzacze sieciowe Emtec, podobnie jak wiele innych, mają dodatkowe tryby pracy. Jednym z nich jest dysk USB – wystarczy podłączyć dysk do komputera przez USB i wgrać na niego filmy, muzykę i zdjęcia. Dzięki temu urządzenie staje się zupełnie niezależne od sieci. Trzeba przy tym pamiętać, że urządzenie podłączone w ten sposób do komputera ma wyłączone wszystkie funkcje sieciowe. Drugim trybem jest praca w roli dysku sieciowego, czyli NAS. Po skonfigurowaniu połączenia sieciowego, gdy znasz adres IP odtwarzacza, możesz uzyskać do niego dostęp, podając ten adres w formacie UNC, np. \\192 .168.1.22. W przypadku odtwarzacza Emtec zobaczysz dwa katalogi, które możesz zamapować sobie w systemie, by mieć do nich stały dostęp, np. umieszczać na jednym swoje dane (drugi jest dostępny do zapisu tylko przez USB).

Mogą służyć jako dyski USB oraz dyski sieciowe (jak wykorzystany w naszym przykładzie Emtec Movie Cube Q120 za 800–1200 zł, w zależności od pojemności dysku). Mają polski interfejs, wyświetlają napisy w filmach DivX, nowe modele coraz częściej odtwarzają filmy HD. Potrafią też odtwarzać materiały z dysku wbudowanego, zewnętrznego, przez sieć LAN lub Wi-Fi, a także bezpośrednio z sieci, przez rozmaite protokoły, np. Sambę (udostępnianie plików z dysku sieciowego) czy UPnP AV (jest to przesyłanie mediów strumieniowych przez sieć pomiędzy urządzeniami sieciowym zgodnymi ze standardem UPnP).

Uruchomienie odtwarzacza sieciowego

Aby móc odtwarzać materiały audio, wideo i zdjęcia przez sieć, trzeba podłączyć odtwarzacz do telewizora. Dopiero później konfiguruje się połączenie sieciowe z użyciem kreatora wyświetlanego na ekranie telewizora

Podłączanie do telewizora

Telewizor z odtwarzaczem możesz połączyć na kilka sposobów.


Jeżeli twój telewizor jest wyposażony w wejście HDMI, zapewni ono najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Podłącz kabel do tego wejścia, a drugi koniec kabla do wyjścia HDMI odtwarzacza.


Jeżeli masz telewizor wyposażony w wejście komponentowe – można to poznać po trzech wejściach RCA: czerwonym, zielonym i niebieskim, podłącz do niego kabel z odpowiednimi końcówkami, a drugi koniec kabla do odpowiedniego wyjścia odtwarzacza.


Jeżeli twój telewizor nie ma ani wejścia HDMI, ani komponentowego, pozostaje złącze kompozytowe. W takiej sytuacji podłącz kabel zakończony końcówkami cinch do wejścia telewizora, a także odpowiedniego wyjścia odtwarzacza.


Jeśli wykorzystujesz złącze inne niż audio, koniecznie jest osobne podłączenie dźwięku. Można w tym celu wykorzystać tradycyjne biało-czerwone złącza RCA albo jedno z cyfrowych wyjść S/PDIF. W tym drugim przypadku potrzebujesz wysokiej klasy wzmacniacza audio, który ma wejście tego samego typu. W ogóle bardzo dobrym rozwiązaniem jest podłączanie odtwarzacza do domowego sprzętu audio zamiast do telewizora, bo jakość dźwięku będzie na pewno lepsza.

Po podłączeniu kabli możesz włączyć odtwarzacz i telewizor. W telewizorze wybierz odpowiednie wejście (HDMI, komponentowe, kompozytowe itp.), by na ekranie pojawił się obraz z odtwarzacza.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
lazer
opera
12 października 2010, 15:21
minimializacja
przez niecały rok dużo się w tym temacie zmieniło ;) mam w domu od jakiegoś czasu ten odtwarzacz http://www.humanmedia.pl/xtreamer.html - i gdy wyjmowałem go z pudełka, byłem w szoku - zajmuje tyle miejsca, co mydelniczka, a opcji ma tyle samo co większe sprzęta ;)
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto