A A A

Więcej niż antywirus

PC Format 05/2012
Program jest udostępniany bezpłatnie wyłącznie do zastosowań niekomercyjnych i osobistych. Instalacja najnowszego Avasta została maksymalnie uproszczona. Rejestracja wersji Free jest bezpłatna, ale obowiązkowa. Jeżeli tego procesu nie przeprowadzisz, program będzie aktualizowany tylko przez 30 dni. Po rejestracji subskrypcja na aktualizacje zostanie rozszerzona do roku. [AS]

Antywirus, antyszpieg i coś więcej

Pierwsze skanowanie (analiza programów automatycznie uruchamianych z systemem, newralgicznych obszarów systemu oraz wykrywanie rootkitów) jest przeprowadzane bezpośrednio po instalacji i rejestracji programu. Podstawowe moduły ochronne programu to stale działający monitor plików oraz skaner antywirusowy i antyszpiegowski Dostępna jest również analiza behawioralna, osłona P2P, osłona komunikatorów czy poczty elektronicznej. Program na bieżąco monitoruje połączenia, chroniąc przed wirusami próbującymi zarazić komputer przez sieć.

Obsługa

Korzystanie z funkcji najnowszego Avasta jest proste i intuicyjne. Interfejs to przykład przemyślanej konstrukcji; ma hierarchiczną strukturę opartą na wywoływanych przez użytkownika kartach, ale najważniejsze informacje o działaniu podstawowych modułów ochronnych widoczne są w oknie głównym programu.

Darmowa chmura

W wersji 7. program wyposażono w nowe funkcje związane z chmurą: aktualizacje strumieniowe oraz system reputacji plików FileRep. Zaktualizowany, obecny już w wersji 6., mechanizm WebRep ma teraz lepiej wykrywać fałszywe witryny, dzięki uzupełnieniu bazy danych o informacje pochodzące wprost z laboratorium. Niemniej samo rozwiązanie WebRep ma nadal charakter „społecznościowy” – o tym, czy dana strona jest bezpieczna czy nie, decydują sami użytkownicy. W wielu przypadkach mechanizm ten niestety zawodzi.

Mechanizm FileRep, czyli określający reputację plików, działa na podobnej zasadzie, ale w tym przypadku określenie, czy dany program stanowi ewentualne zagrożenie, nie jest w takim stopniu zależne od użytkownika jak w mechanizmie WebRep. W razie, gdy dany plik zostaje określony przez FileRep jako podejrzany, lub po prostu nieznany, jego uruchomienie następuje w odizolowanej przestrzeni (funkcja AutoSandbox). Szkoda jednak, że użytkownik nie może sprawdzić, jaka jest reputacja konkretnego programu.

Automatyczne aktualizacje strumieniowe stanowią uzupełnienie klasycznego mechanizmu regularnych aktualizacji definicji wirusów (wykonywanych przy domyślnym ustawieniu programu co 240 minut). W praktyce nie zaobserwowaliśmy, by aktualizacje odbywały się częściej niż z wykorzystaniem klasycznego mechanizmu.

Zdalny pulpit Avasta

Nową funkcją jest tzw. zdalne wsparcie, czyli usługa zdalnego pulpitu. Działa ona podobnie jak standardowy Zdalny pulpit Windows. Aby nawiązać połączenie, należy wybrać, czy chcemy komuś zezwolić na sterowanie naszym komputerem, czy też mamy zdalnie kontrolować czyjś komputer. Rozwiązanie to jest proste w obsłudze, ale mniej funkcjonalne od np. również bezpłatnego TeamViewera.

Skuteczność

Fałszywe interpretacje reputacji witryn ocenianych na podstawie preferencji użytkowników, a nie rzeczywistych zagrożeń, obniżają skuteczność Avast! Free Antivirusa w poprawnej identyfikacji zagrożeń. Siódma generacja programu nie została jeszcze gruntownie przebadana przez żadne z laboratoriów badawczych, z których raportów korzystamy podczas oceny oprogramowania zabezpieczającego. Jednak nie należy tu oczekiwać rewolucji. Wyniki uzyskiwane dotychczas przez antywirus Avasta są dość dobre. Na przykład w dynamicznym teście realizowanym przez AV Comparatives Avast skutecznie zablokował 93,6 proc. zagrożeń, w 2,3 proc. incydentów rozstrzygnięcie sytuacji pozostawiono użytkownikowi, a w przypadku 4 proc. ataków oprogramowanie nie zdało egzaminu.

Obciążenie

Korzystanie z Avast! Free Antivirus 7 nie ma znaczącego wpływu na komfort pracy. Program testowaliśmy w 32-bitowym systemie Windows 7, na komputerze z 2 GB pamięci RAM. Start systemu został opóźniony średnio o około 6 sekund w stosunku do stanu sprzed instalacji, więc nie jest to zły wynik.

Avast dobrze gospodaruje pamięcią – w trakcie pracy w tle rezerwuje na swoje potrzeby tylko ok. 25 MB pamięci i praktycznie nie obciąża procesora. Podczas skanowania całego systemu zapotrzebowanie na pamięć wzrasta do ok. 35 MB, ale wciąż jest to wynik, który predysponuje program do zastosowania również w słabiej wyposażonych komputerach.

PLUSY:
  • Automatyczne aktualizacje
  • Automatyczne skanowanie i monitoring w tle
MINUSY:
  • Nieco wadliwy system reputacji stron

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto