Więcej niż router
Dużym firmom łatwiej jest tworzyć listy zakazanych stron podzielone na kategorie. Jedną z nich przygotowała niemiecka organizacja BPjM, powołana do ochrony nieletnich przed szkodliwymi materiałami zamieszczanymi w sieci. Moduł oprogramowania wykorzystują obecnie routery AVM Fritz!Box. Podobną ochroną dysponuje pierwszy router Synology, którego recenzję zamieściliśmy na poprzednich stronach tego wydania.
Jeśli masz router Synology, zaloguj się do systemu operacyjnego przez przeglądarkę. Kliknij Centrum sieciowe i w oknie aplikacji wybierz sekcję Ochrona rodzicielska.
Naciśnij Dodaj, by skonfigurować ochronę dla nowego komputera. W oknie, które się pojawi, z listy Nazwa urządzenia wybierz komputer, który chcesz skonfigurować. Klikając białą lub niebieską kratkę, wybierz tryb zaznaczania. Następnie na siatce poniżej zaznacz godziny oraz dni tygodnia, w których wybrany komputer będzie miał dostęp do sieci. Kliknij OK.
Gdy stworzysz listę urządzeń, zwróć uwagę, że z prawej strony każdego widnieje szara kłódka, oznaczająca brak ochrony sieciowej. Dopiero po jej kliknięciu możesz wybrać poziom ochrony. Zielona ikona oznacza blokowanie stron ze złośliwym oprogramowaniem, czerwona – blokowanie wszystkich stron nieodpowiednich dla nieletnich, natomiast niebieska – pracę w ręcznie skonfigurowanym trybie ochrony.
Przejdź do zakładki Filtr sieciowy i kliknij Edytowanie listy blokowanych stron, by edytować kategorie stron blokowanych w trybie „ręcznym”. Domyślnie blokowane są wszystkie kategorie stron. W zakładce Dostosowywanie możesz dodać własne strony, których otwieranie chcesz uniemożliwić.
Może się zdarzyć, że blokowana będzie strona, do której mimo wszystko chcesz mieć dostęp. Znając hasło administratora, możesz stworzyć wyjątek. Gdy zobaczysz informację o blokadzie, kliknij i w okienku, które pojawi się w przeglądarce, wpisz nazwę oraz hasło do konta administratora systemu Synology SRM. Naciśnij OK. Po chwili pojawi się komunikat: Ustawienia zastosowane. Dostęp do blokowanej strony jest już możliwy. To wygodne rozwiązanie, bo do tworzenia wyjątków nie trzeba używać interfejsu konfiguracyjnego routera.