AMD Phenom II X6 ma 6 fizycznych rdzeni, co daje nowe możliwości osobom profesjonalnie lub przynajmniej półprofesjonalnie zajmującym się komputerami. Korzyści widoczne są przede wszystkim w aplikacjach do tworzenia czy przetwarzania grafiki, materiałów audio i wideo.
Niestety, niełatwo znaleźć program efektywnie korzystający z sześciu rdzeni. Większość nadal działa na jednym rdzeniu, co jest bolączką użytkowników producentów procesorów. Również oni chcieliby, aby możliwości nowoczesnych układów dało się lepiej wykorzystać.
Dla użytkowników zawsze najważniejszy będzie zysk, czyli w tym wypadku wydajność. Można ją rozpatrywać w dwóch wymiarach.
Przede wszystkim warto porównywać procesory w tej samej kategorii cenowej. Nowy Phenom II X6 1090T (3,2 Hz) kosztuje około 1200 złotych, w najbliższej przyszłości może trochę stanieć. Intel oferuje w tej cenie dwa układy czterordzeniowe: Core i7 860 oraz Core i7 930 (6-rdzeniowy układ Intela kosztuje 3700 zł). Porównując wyniki w typowych aplikacjach wielowątkowych, jak np. Cinebench, można dostrzec, że nowy Phenom jest od nich minimalnie lepszy. Ponadto zamieszczone w tabeli wyniki nie są maksymalnym osiągnięciem testowanego procesora, co wynika z niedopracowanego BIOS-u płyty wykorzystanej w testach.
Turbo Core
Nowością jest AMD Turbo Core, choć funkcję tę znamy już z procesorów Intela (to Turbo Boost). Umożliwia ona poprawę wydajności w aplikacjach, które nie wykorzystują wszystkich rdzeni procesora.
Nieużywane rdzenie są przełączane do trybu uśpienia, a używane zostają podkręcone do wyższej częstotliwości. W przypadku 1090T zegar wzrasta z wartości 3,2 do 3,6 GHz.
Turbo Core działa, gdy obciążone są nie więcej niż 3 rdzenie procesora. Obciążenie czwartego i kolejnych – przeciwnie niż u Intela – powoduje jej wyłączenie. Każdy z używanych rdzeni może mieć różną częstotliwość pracy. Ponadto częstotliwość w stanie Turbo rośnie maksymalnie o 12,5 proc. (u Intela 20 proc.).
Elastyczny mnożnik
Drugą funkcją związaną z wydajnością jest odblokowany mnożnik, co dotyczy wszystkich procesorów w wersji Black Edition (zazwyczaj najszybsze modele w serii). Podobnie jest w przypadku testowanego układu, oznaczonego numerem 1090T. Nominalna wartość mnożnika to 16x, co przy częstotliwości podstawowej 200 MHz daje 3,2 GHz. Jednak brak blokady pozwala operować mnożnikiem w pewnym zakresie. W modelu 1090T maksymalny mnożnik pozwalający na stabilną pracę wynosił 17,5, a więc częstotliwość taktowania da się łatwo zwiększyć z 3,2 do 3,5 GHz.
Nowe oprogramowanie
Wraz z wprowadzeniem nowych procesorów firma AMD udostępniła nową wersję programu OverDrive. Najciekawsze funkcje związane są z nowymi funkcjami układów, dają m.in. możliwość sterowania pracą Turbo Core. Użytkownik może na przykład określić, ile działających rdzeni można poddać podkręceniu. Jak pisaliśmy, technologia działa najwyżej przy trzech obciążonych rdzeniach, ale można tę liczbę zmieniać od 0 do 5 (zamiast domyślnego ograniczenia do 3 rdzeni).
OverDrive pozwala dowolnie ustawić maksymalną częstotliwość turbo. Dla układu 1090T jest to domyślnie 3,6 GHz, ale w programie da się ustawić nawet 6,3 GHz. W czasie testów procesor działał stabilnie przy częstotliwości turbo do 4 GHz.
Dane techniczne AMD Phenom II X6 1090T Black Edition: zegar 3,2 GHz, gniazdo AM3/AM2+, technologia produkcji 45 nm SOI, cache L2/L3: 3/6 MB, TDP 125 W, napięcie zasilania 1,125–1,40 V, maks. temperatura 62°C
PLUSY:
- Zgodność z dotychczasowymi podstawkami procesorów AM3 i AM2+
- Poprawa wydajności dzięki Turbo Core
- Umiarkowana cena
MINUSY:
- Duży pobór prądu w spoczynku i podczas pracy
- Jeszcze niestabilna platforma (BIOS-y, itp.)