W artykule znajdziesz:
- Porady, jak skutecznie skopiować płytę z grą lub programem, także zabezpieczoną przed kopiowaniem
- Wskazówki, jak przegrać zawartość płyty z muzyką lub wykonać wierną jakościowo kopię płyty audio
- Informacje o różnych metodach kopiowania filmów DVD i praktyczne wskazówki, jak z tych metod korzystać
- Podpowiedzi, czym są pliki obrazy płyt CD i DVD i w jaki sposób efektywnie z nich korzystać
Kopiowanie gier, programów, utworów muzycznych nagranych na płytach CD czy filmów z płyt DVD, mimo ogólnoświatowej nagonki głównie wydawców filmowych i muzycznych, nie jest nielegalne – pod warunkiem że kupiłeś wcześniej oryginalny film DVD, płytę z muzyką, czy też dysponujesz odpowiednimi licencjami na oprogramowanie, które chcesz na własne potrzeby skopiować.
Na własne potrzeby
Pamiętaj o tym, że nie ma w Polsce prawa, które zabraniałoby wykonania kopii płyty – bez względu na jej zawartość – na własne potrzeby. Nośniki optyczne, mimo pozornej trwałości, są mało odporne na zarysowania, które z kolei powodują błędy odczytu. Gdy wykonasz kopię płyty, a oryginał będziesz przechowywał w bezpiecznym i chronionym przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi miejscu, nie musisz się obawiać, że któregoś dnia nie będziesz mógł obejrzeć ulubionego filmu, posłuchać albumu czy zagrać w grę. Zniszczeniu ulegnie najwyżej kopia. Wtedy wystarczy wykonać kolejną. Oczywiście musisz wiedzieć, że nie możesz wykonanej kopii nikomu sprzedać, ani nawet podarować, gdyż to byłoby już piractwem – nielegalnym udostępnianiem innym osobom treści, do których nie masz praw.
Irytujące zabezpieczenia
Producenci i wydawcy bronią się przed nielegalnymi zakusami piratów, implementując w swoich produktach różnego rodzaju zabezpieczenia przed kopiowaniem. Zabezpieczenia te, choć faktycznie w jakimś stopniu utrudniają wykonanie kopii, paradoksalnie dla grupy, przed którą miały chronić – piratów – nie stanowią bariery. Często są za to utrudnieniem dla zwykłych użytkowników – legalnych nabywców danego programu czy filmu. Ba, utrudnieniem nawet nie tyle przed kopiowaniem, co wręcz korzystaniem z zakupionej płyty. Być może niektórzy czytelnicy pamiętają głośną aferę związaną z rootkitem wbudowanym w płyty wydawane przez koncern Sony. A to nie była jedyna wpadka speców od zabezpieczeń. Wiele gier było zabezpieczanych metodą, która co prawda funkcjonowała, ale tylko w 32-bitowych systemach Windows. Biada posiadaczom coraz liczniejszych 64-bitowych komputerów, którzy mimo że mogli kupić legalny produkt, nie mogli z niego w normalny sposób skorzystać. Ratunkiem okazywało się omijanie zabezpieczeń poprzez zastąpienie pliku uruchomieniowego, co opisujemy dalej.
Piratom mówimy NIE
Nie namawiamy do piractwa. Sami tworzymy każdego miesiąca nowe treści i nie chcielibyśmy, by nasza praca stała się łupem ludzi, którzy nie zrobiwszy nic, chcą wzbogacić się naszym kosztem. Zależy nam jednak, byś, Czytelniku – legalny nabywco wielu gier, programów, filmów czy płyt audio, mógł cieszyć się z kupionych produktów długo i bez zbędnych nerwów powodowanych uciążliwym zabezpieczeniem albo porysowaną płytą, której nie można odczytać.