Po aktualizacji systemu bądź zakupie komputera z nowym OS-em użytkownicy mogą poczuć się zdezorientowani. Rozpoczynając pracę z nieznanym środowiskiem, stopniowo oswajają się ze zmienionym interfejsem i zgłębiają tajniki obsługi nowych narzędzi. Często okazuje się jednak, że zniknęły ich ulubione aplikacje, brakuje programu, który od dawna był nieodłączną częścią środowiska. Teraz jego funkcje są realizowane przez inny program, rozproszone po kilku aplikacjach albo, co gorsza, w ogóle przestały być obsługiwane. Jeżeli korzystający z któregoś ze starszych Windowsów użytkownik zdecyduje się na przesiadkę na nowy system – a Microsoft robi wszystko, by zrobiło to jak najwięcej osób – będzie mógł poczuć się zagubiony. Trzeba przygotować się na brak niektórych funkcji i aplikacji.
Windows Media Center
Środowisko służyło do zarządzania multimediami. Umożliwiało odtwarzanie muzyki, oglądanie zapisanych filmów i programów telewizyjnych, pozwalało nagrywać rożne audycje. Specjalnie opracowany interfejs można było kontrolować za pomocą telewizyjnego pilota. Do czasów Windows 7 WMC był częścią systemu, w Ósemce oferowano go już tylko jako dodatek, z Dziesiątki zniknął całkowicie. Microsoft zdecydował nawet, że podczas aktualizacji starszej wersji systemu do najnowszej istniejący WMC jest usuwany. Nierozwijany od 2009 roku pakiet zniknął na zawsze z powodu minimalnego zainteresowania użytkowników. Poza tym według producenta zastosowania WMC ograniczone były ostatnio jedynie do odtwarzania filmów DVD, a do tego celu można wykorzystać bez problemu inne aplikacje. Użytkownicy są więc zmuszeni do szukania alternatyw.
Odtwarzacz
Nieobecność wbudowanego programu do odtwarzania płyt DVD i BluRay tłumaczona jest koniecznością instalowania w systemie narzędzi, bez których odtwarzacz nie będzie działał, głównym powodem są jednak opłaty licencyjne za kodeki. Brak nowego programu nie oznacza jednak, że z systemu, po jego aktualizacji, wyrzucana jest stara wersja.
Gadżety
Gadżety w postaci paska bocznego znane były już użytkownikom Visty, a w podstawowej postaci pojawiły się na pulpicie Windows 7. Jeżeli nie wyobrażasz sobie pracy bez gadżetów i nie wystarczają ci kafelki z dynamicznie aktualizowaną zawartością, sięgnij po oprogramowanie zewnętrzne – XWidget, ThemeWidgets czy 8GadgetPack.
Dyskietki
Brak obsługi napędów 1,44 MB jest najmniej kłopotliwy – już parę lat temu napędy dyskietek stały się zbędnym dodatkiem do komputera. W Dziesiątce sterownik napędu domyślnie nie jest instalowany, jeżeli nie ma takiej potrzeby, ale osoby, które nie mogą się obejść bez dyskietek, mogą zainstalować oprogramowanie samodzielnie.
OneDrive
Windows Live Essentials został pozbawiony narzędzia do obsługi serwisu OneDrive, w systemie nie ma więc na razie osobnego programu pozwalającego korzystać z dysku internetowego – taka aplikacja ma zadebiutować jakiś czas po premierze systemu. Na razie trzeba korzystać z Eksploratora plików bądź przeglądarki internetowej.