1. Tapeta i systemowe ikony
Nowe tapety zawsze cieszą oko i pozwalają odświeżyć wygląd systemu
– bądź co bądź oglądanie przez dłuższy czas tych samych obrazów może znudzić każdego użytkownika. Oprócz tapet
w Dziesiątce zmieniły się także ikony systemowe. Są bardziej „płaskie” i zgrabnie komponują się z resztą systemu.
2. Okna aplikacji
Okna narzędzi systemowych oraz aplikacji uniwersalnych stanowią rozwinięcie projektu graficznego znanego z Windows 8. Dzięki charakterystycznemu stylowi graficznemu wszystkich elementów od razu widać, jaki typ programu został uruchomiony. Wygląd tradycyjnych programów pozostał praktycznie bez zmian.
3. Menu startowe
Użytkownicy czekali na menu startowe
w nowym wydaniu. Pod względem funkcjonalności stanowi ono połączenie klasycznego menu z ekranem startowym Ósemki. Oprócz tradycyjnych skrótów do programów są tu również dynamicznie odświeżane kafelki o zmiennej wielkości. Użytkownik może dowolnie zmieniać zawartość menu i jego wielkość, wyświetlając je nawet na całym ekranie.
4. Centrum akcji
Wyświetlany z prawej strony ekranu szeroki pasek, który zastąpił wysuwane z boku ekranu menu Windows 8, wyświetla systemowe komunikaty, informacje o odebranej poczcie, informacje z różnych programów. W tym miejscu zostały umieszczone skróty do wybranych ważniejszych narzędzi i funkcji Windows 10.
5. Pasek zadań i Zasobnik
Te elementy, nie licząc lekkiej zmiany wyglądu, pozostały praktycznie w niezmienionej formie – dotyczy to zwłaszcza Zasobnika systemowego. Zmodyfikowane zostały kolorystyka oraz ikony, wyświetlane
w Zasobniku komunikaty są teraz czytelniejsze, zmienił się także wygląd umieszczonych w tym miejscu narzędzi. Pojawiły się pole wyszukiwania, skróty do wirtualnych pulpitów i do Centrum akcji.