A A A

Windows 10 - Wielki Brat patrzy

PC Format 11/2015
Informacje o zakusach Microsoftu na poufne dane użytkowników Windows 10 i mechanizmach monitorujących zachowanie posiadaczy systemu pojawiają się regularnie w wielu serwisach internetowych. Czy obawy są uzasadnione i czy można skutecznie chronić prywatność? robert szyszka

W nowym systemie Microsoft wprowadził wiele modyfikacji i zapisów licencyjnych pozwalających uzyskać dostęp do danych użytkowników. Do producenta przesyłane są informacje o twoim sprzęcie, zachowaniu w internecie, używanym języku, lokalizacji, a w zamian otrzymasz na przykład… spersonalizowane reklamy przypięte do menu startowego czy śmieciowe oprogramowanie.

Spora część alarmujących doniesień jest przesadzona. Podobne mechanizmy gromadzenia informacji funkcjonują już od dawna w produktach oraz usługach innych producentów, a klienci wydają się ich nie zauważać. Prawdą jest jednak, że użytkownik ma coraz mniejsze pole do manewru, jest zmuszany do pewnych zachowań, w ogóle nie może zablokować działania niektórych mechanizmów, a rezygnacja z innych oznacza znaczące obniżenie funkcjonalności nowego systemu.

Zaletą Windows była możliwość wpływania na pracę systemu. Użytkownik mógł włączać i wyłączać różne funkcje i narzędzia – nawet jeżeli zostały ukryte, były powszechnie dostępne. Ta możliwość zaczyna znikać. Czy to jest właśnie prawdziwa cena, jaką trzeba zapłacić za darmowy Windows 10? Tym, którzy obawiają się wścibskiego oka „Wielkiego Brata” pokazujemy, jak zredukować możliwość szpiegowania i tam, gdzie to możliwe, wyłączyć podejrzane funkcje.

Konfiguracja ustawień prywatności

Kilka ważnych ustawień dotyczących prywatności można skonfigurować już na etapie instalacji systemu, na przykład tworząc lokalne konto do logowania. Ponieważ jednak wymaga to zrezygnowania z zalecanej konfiguracji ekspresowej, a z reguły mało kto przejmuje się tym w trakcie wgrywania systemu, większość zmian trzeba przeprowadzić po zakończeniu instalacji.


Wywołaj okno  Ustawień  – użyj w tym celu na przykład kombinacji klawiszy Win+I. Kliknij grupę  Prywatność. Zacznij od karty  Ogólne: przesuń suwak Zezwalaj aplikacjom na używanie mojego identyfikatora treści reklamowych  do pozycji  Wyłączone Pozostaw natomiast włączony filtr SmartScreen, który chroni przed złośliwym oprogramowaniem. Opcja Zezwalaj witrynom na udostępnianie zawartości odpowiedniej dla lokalizacji  może również pozostać włączona. Ograniczy to ewentualne reklamy do tych zgodnych z wersją językową systemu.


Kliknij kartę  Lokalizacja. Jeżeli zależy ci na całkowitej prywatności, wyłącz usługi lokalizacyjne. Informacja o tym, gdzie przebywałeś czy gdzie aktualnie jesteś, nie powinna nikogo interesować. Aby zmienić ustawienia tylko dla aktualnie wykorzystywanego konta użytkownika, przesuń suwak  Lokalizacja  do pozycji  Wyłączone . Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany globalne dla wszystkich kont użytkowników, kliknij przycisk  Zmień  w sekcji  Lokalizacja tego urządzenia jest  włączona  i przesuń suwak do pozycji  Wyłączone  w kolejnym oknie.


Przewiń okno w dół i, klikając  Wyczyść, usuń historię lokalizacji. Pamiętaj jednak, że rezygnacja z lokalizacji spowoduje, że będziesz musiał sam informować o niej niektóre programy (na przykład aplikacje pogodowe). Stosując mniej drastyczne ustawienia, można umożliwić wykorzystywanie lokalizacji tylko niektórym programom. Odpowiednie ustawienia skonfigurujesz na liście poniżej. Podobne ustawienia dotyczą pracy mikrofonu i kamery (karty  Kamera  i  Mikrofon) – możesz zdecydować, czy poszczególne programy będą mogły z nich korzystać.


Przejdź do sekcji  Mowa, pismo odręczne i wpisywanie tekstu. Kliknij przycisk  Przestań mnie poznawać  i w kolejnym oknie wybierz  Wyłącz. Spowoduje to zablokowanie możliwości dyktowania i wyłączenie Cortany. Nie ma jednak czego żałować, Cortana przecież i tak nie działa w polskiej wersji systemu. Za to użytkownicy innych wariantów systemu korzystający z wirtualnej asystentki kładą na szali praktycznie całe swoje życie prywatne, udostępniając informacje o kontaktach, terminach zapisanych w kalendarzu, próbkach głosu czy historię wyszukiwania. Możliwość dyktowania i wydawania poleceń głosem jest kusząca, ale szkoda, że nie można oddzielić tego od części osobistych danych. Jeżeli chcesz całkowicie zrezygnować z powyższych usług, nie zapomnij o wyczyszczeniu zapisów przechowywanych w usłudze Bing. Zrobisz to, klikając łącze Przejdź do usługi Bing, aby zarządzać informacjami....


Do informacji, które nie muszą być powszechnie znane, należy doliczyć parametry konta użytkownika. Niektóre programy oczekują dostępu do takich danych jak nazwa użytkownika, twój awatar czy inne przypisane do konta elementy. Aby zablokować ich udostępnianie, rozwiń grupę  Informacje o koncie i przesuń suwak do pozycji  Wyłączone.


Przejdź do kategorii  Inne urządzenia. Ustaw suwak  Synchronizuj z urządzeniami  w pozycji  Wyłączone  – synchronizacja danych pomiędzy aplikacjami działającymi na niesparowanych wcześniej urządzeniach może być dla niektórych użytkowników nie do przyjęcia. Następnie kliknij kategorię  Opinie i diagnostyka  i przejdź do sekcji  Dane diagnostyczne i dane użycia. Rozwiń listę  Wysyłaj dane urządzenia do firmy Microsoft  i wybierz Podstawowe. Niestety nie można całkowicie wyłączyć przesyłania informacji o komputerze do producenta systemu. To ze strony Microsoftu chyba zbyt daleko posunięta troska o użytkownika.


Wróć do ekranu startowego Ustawień, a następnie przejdź do sekcji  Wi-Fi  w kategorii  Sieć i internet  i kliknij łącze  Zarządzaj ustawieniami sieci Wi-Fi. Tutaj kryje się jedna z bardziej kontrowersyjnych funkcji Windows 10 –  Czujnik Wi-Fi (Wi-Fi Sense). Z założenia ma ona usprawniać udostępnianie własnych sieci bezprzewodowych grupom znajomych. Jeżeli ktoś jest na liście twoich kontaktów (niestety znajomych nie można dzielić na bliższych i dalszych), bez dodatkowej konfiguracji będzie mógł użyć twojego łącza internetowego. Funkcja ta nie jest tak groźna, jak mogłoby się wydawać, ale i tak zmniejsza poziom bezpieczeństwa twoich danych. Wbrew częstym obawom znajomym udostępniane jest tylko łącze do sieci i nie mają oni dostępu do lokalnych komputerów, nie mogą też przekazywać twojego klucza dalej, swoim znajomym.


Na szczęście dla kontaktów z facebookowej listy został wprowadzony dodatkowy poziom zabezpieczeń. W końcu lista znajomych w tym serwisie niekoniecznie zawiera tylko obdarzanych pełnym zaufaniem przyjaciół. Niestety przechowywane w internecie klucze mogą paść ofiarą hakerów, usługa może okazać się mało odporna na włamanie, a kontrola nad osobami w bazie adresowej, które mogłyby korzystać z udostępnionego przez ciebie łącza, jest żadna. Zalecamy więc przesunięcie wszystkich suwaków w oknie konfiguracji usługi do pozycji  Wyłączone.


Wygoda i korzyści płynące z używania Wi-Fi Sense nie równoważą według nas istniejącego ryzyka. Opisany wyżej zabieg wystarczy, jednak tylko jeżeli zarządzasz bezpośrednio wszystkimi komputerami korzystającymi z twojego łącza. Jeśli tak nie jest, choćby w przypadku niewielkich sieci firmowych, i masz dostęp tylko do konfiguracji routera dostępowego, umieść w nazwie sieci, którą rozgłasza (SSID) frazę _optout. Zapobiegnie to współpracy Wi-Fi Sense z tym urządzeniem.


Jeżeli wykorzystujesz konto Microsoft do logowania się, a zależy ci na zminimalizowaniu ryzyka związanego z bezpieczeństwem, zacznij używać konta lokalnego. Kliknij w głównym oknie ustawień grupę  Konta. Przejdź do kategorii  Twoje konto  i kliknij łącze  Zamiast tego  zaloguj się za pomocą konta lokalnego. Podaj swoje hasło użytkownika i skonfiguruj nowe konto lokalne. Po przelogowaniu nie będziesz miał dostępu do niektórych usług, ale przestaniesz udostępniać część swoich danych.

Uwaga na BitLockera

BitLocker znacząco poprawia poziom bezpieczeństwa danych zapisanych na dysku. Funkcja ta znalazła się tym razem we wszystkich wariantach Windows 10. Niestety jeżeli korzystasz z wersji Windows 10 Home, zostaniesz zmuszony do przechowywania kluczy BitLockera w internecie, na serwerach Microsoftu. Takie udostępnianie kluczy szyfrowania osobom trzecim to bardzo zły pomysł, który właściwie dyskwalifikuje poważne stosowanie tej funkcji.

Synchronizacja ustawień

Windows 10 pozwala na przechowywanie w intrnecie ustawień systemu i niektórych programów. Umożliwia to ich odzyskanie w razie reinstalacji. Kopia uwzględnia np. ustawienia wizualne i konfigurację przeglądarki, ale także zawiera twoje hasła. Zastanów się więc, czy nie wyłączyć tej opcji. Aby to zrobić Wywołaj okno  Ustawień  – użyj w tym celu na przykład kombinacji klawiszy Win+I, kliknij w grupie  Konta  kategorię  Synchronizowanie ustawień. Możesz zablokować transfer poszczególnych danych lub całkowicie zrezygnować z synchronizacji – wyłącz  Synchronizuj ustawienia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Rincewind
Rincewind
29 stycznia 2016, 09:36
Nie ma 100% rozwiązania na pełną prywatność w sieci. Podłączając się do internetu trzeba mieć tego świadomość.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto