Według rosyjskiego serwisu Wzor.ru, znanego z dostępu do wiarygodnych informacji wew-nętrznych Microsoftu, system Windows 8 trafi na sklepowe półki 7 stycznia 2013 r.
|
Windows 7 sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. W ciągu pierwszego roku od premiery znalazło nabywców aż 300 mln licencji. Siódemkę ma już ponad 20 proc. użytkowników pecetów, blisko dwa razy więcej niż nieudaną Vistę. Gigant z Redmont nie spoczął na laurach – intensywnie przygotowuje system Windows 8. Z przecieków wynika, że wersja Millestone 2 została skompilowana już w połowie grudnia 2010, a w lutym 2011 ma powstać wersja Millestone 3, od której już krok do wersji beta. Możemy się jej spodziewać w drugiej połowie tego roku. Ta lub kolejna beta ma być udostępniona publicznie, tak jak testowa edycja Windows 7, by każdy mógł się zapoznać z systemem, zanim trafi na półki sklepowe.
W przeciwieństwie do Windows 7, który jest dopracowaną Vistą ze zmodernizowanym interfejsem użytkownika, nowa edycja Okienek ma przynieść duże zmiany. Oficjalnie mało na ten temat wiadomo. Microsoft milczy, aby nie zakłócić dobrej sprzedaży Windows 7, ale w sieci jest sporo informacji, z których wyłania się wiarygodny obraz nowego systemu.
Wsparcie dla architektury ARM
Podczas niedawno zakończonych targów CES szef Microsoftu Steven Ballmer zapowiedział prawdziwą rewolucję. Windows 8 będzie działał nie tylko na intelowskiej architekturze x86 i jej wersjach 64-bitowych, ale także na procesorach ARM, używanych obecnie w telefonach komórkowych, a w niedalekiej przyszłości także w tabletach i netbookach.
Dwa nowe interfejsy
Dla tych urządzeń jest także tworzony nowy interfejs użytkownika o kodowej nazwie Mosh, który nie będzie bazował na ikonach, lecz na płytach (tiles), podobnych do tych z systemu dla smartfonów Windows Phone 7 mobile. To ma umożliwić wygodną obsługę Windows za pomocą interfejsu dotykowego, bez konieczności tworzenia nakładek, oraz zwiększyć wydajność Windows na słabszym sprzęcie, bez wydajnej akceleracji 3D, przede wszystkim na urządzeniach ze wspomnianymi procesorami ARM.
Użytkownicy pecetów nie będą pokrzywdzeni, bo firma równolegle rozwija nowy, podobno trójwymiarowy interfejs okienkowy o nazwie kodowej Wind, który ma zastąpić aktualnie używany Aero Glass, czyli standardową powłokę Windows 7. Będzie dostępny wyłącznie w wersji 64-bitowej systemu. Ma mieć modularną budowę, która pozwoli dopasować elementy interfejsu do rodzaju urządzenia. Jednocześnie w Windows 8 nie znajdziemy już klasycznego, szarego interfejsu Windows, do którego jest przywiązanych wielu doświadczonych użytkowników Okienek.
Logowanie twarzą
Zmiany mają objąć także mechanizm logowania. Z prezentacji dla partnerów, która wyciekła do internetu, wynika, że Microsoft rozważa wprowadzenie logowania biometrycznego za pomocą mechanizmu rozpoznawania twarzy.
Co ciekawe, nowy Windows ma wspierać technologię interakcji z sylwetką człowieka, która zadebiutowała w bijącym rekordy popularności kontrolerze Kinect dla konsoli Xbox 360. Jeśli ta informacja się potwierdzi się, będzie to oznaczało zupełnie nowe spektrum możliwości nie tylko dla twórców gier, ale także aplikacji, np. odtwarzaczy multimedialnych, którymi będzie można sterować z dystansu za pomocą ruchu ręki. Komputer będzie umiał także wykryć obecność użytkownika z odległości i włączyć się, gdy ten zbliży się do komputera, a następnie wyłączyć – gdy wstanie i opuści pomieszczenie.
Uruchomienie i zamknięcie ma być błyskawiczne, jak np. w tablecie, co ma umożliwić nowy system zarządzania energią, pozwalający na uśpienie i wybudzenie peceta w kilka sekund.
Sklep z aplikacjami
Z systemem Windows 8 zadebiutuje także sklep z aplikacjami, który najprawdopodobniej będzie się nazywał Windows Marketplace. Kupione tam programy będzie można w każdej chwili przywrócić po reinstalacji lub uszkodzeniu kodu w wyniku awarii systemu.
Nowej formie dystrybucji ma towarzyszyć zmiana instalatora. Rozwiązanie o kodowej nazwie Jupiter zakłada dostarczanie aplikacji w postaci pakietów AppX. Rozwiązanie ma bazować na technologii Silverlight. Oznacza to, że będzie można nie tylko instalować programy na dysku, ale także uruchamiać je bezpośrednio z internetu.
Integracja z chmurą
System będzie też ściśle zintegrowany z innymi usługami działającymi w sieci. Wśród spodziewanych funkcji wymienia się m.in. zintegrowany z systemem backup online, który najprawdopodobniej będzie korzystał z przestrzeni dyskowej w serwisie Live! – usługi znanej obecnie jako SkyDrive. Nic nie wiadomo o pojemności, ale można się spodziewać, że w ramach licencji komercyjnej dostaniemy znacznie więcej niż darmowe 25 GB na pliki, które Microsoft udostępnia obecnie.
Zmiany pod maską
W Windows 8 nie zabraknie także wsparcia dla nowych interfejsów. System ma obsługiwać USB 3.0, które według planów Intela ma w 2012 roku zastąpić w chipsetach wiekowy już USB 2.0. Wsparcie ma zyskać także standard Bluetooth 3.0, który umożliwi szybką łączność z bezprzewodowymi akcesoriami.
Nowe Okienka mają także oferować rozbudowane wsparcie dla czujników lokalizacji. Technologa o nazwie Orion pozwoli odnaleźć położenie laptopa lub tabletu z dokładnością do 50–100 metrów, na podstawie triangulacji samych nadajników sieci Wi-Fi, bez użycia nadajników stacji bazowych GSM. System bez dodatkowych sterowników będzie także wspierał odbiorniki GPS, które być może dzięki temu staną się standardowym wyposażeniem laptopów.