Windows w szacie Linuksa
|
|
Hasło „KDE” większości użytkowników komputerów kojarzy się wyłącznie z Linuksem. Tymczasem rozwijane od wielu lat popularne linuksowe środowisko graficzne, wyposażone w bogaty zestaw aplikacji, jest dostępne także dla Windows. Właśnie dzięki projektowi KDE on Windows.
W naszym artykule pokazujemy od strony praktycznej ten interesujący pakiet narzędzi. Zanim jednak wypróbujesz KDE do Windows, przemyśl uwagi z ramki „Plusy i minusy KDE do Windows”.
Po uruchomieniu instalatora KDE z naszej płyty CD upewnij się, że w pierwszym oknie kreatora instalacji jest zaznaczona opcja Install from Internet, i kliknij Next.
Kolejny etap to wskazanie docelowego folderu dla instalowanego oprogramowania. KDE nie instaluje się domyślnie w standardowym folderze \Program Files, dlatego najlepiej,
gdy po kliknięciu przycisku Browse w oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu samodzielnie wskażesz docelowy folder na dysku. Ważne jednak, byś miał do wskazanego folderu pełne prawa dostępu. Po wskazaniu odpowiedniego folderu kliknij przycisk Next.
W następnym etapie instalacji określasz, czy interesuje cię edycja dla końcowego użytkownika czy dla programisty. Zakładamy, że to pierwsze. Upewnij się, że pod napisem jest zaznaczona opcja End User. Ustawienia w sekcji Compiler Mode zignoruj i kliknij przycisk Next.
Teraz musisz wskazać instalatorowi miejsce, gdzie będą zapisywane pobierane z internetu pakiety z oprogramowaniem KDE. Możesz pozostawić domyślny wybór (tymczasowy podfolder w folderze profilu aktualnie zalogowanego użytkownika) lub w sposób analogiczny jak w punkcie 2 wskazać dowolny inny folder, do którego zostaną zapisane pobierane pakiety. Kliknij Next.
Instalator pyta cię teraz o to, w jaki sposób jesteś podłączony do internetu. Chodzi głównie o ewentualną konfigurację proxy. W większości wypadków wystarczy pozostawić ustawienie domyślne I have a direct connection to the internet i kliknąć Next.
Teraz instalator wyświetli listę serwerów udostępniających pakiety z oprogramowaniem KDE SC. Serwer zaznaczony pogrubioną czcionką to niemiecki domowy serwer projektu. Jeżeli zależy ci na jak najbardziej aktualnych paczkach danych KDE, wybierz właśnie tę pozycję Central Europe, Germany i kliknij Next.
W kolejnym etapie wyświetli się lista dostępnych wydań KDE (Available Releases). Chcąc uzyskać najnowsze i stabilne wydanie, wybierz z listy pozycję stable latest i kliknij Next.
Po wyborze wersji instalator wyświetli listę pakietów dostępnych w wybranym przez ciebie wydaniu. Jeżeli chcesz zainstalować pełny zestaw aplikacji, zaznacz widoczne w dolnym lewym rogu pole wyboru Select/Unselect All i kliknij Next i jeszcze raz Next.
Rozpocznie się pobieranie danych. Operacja ta w przypadku wolniejszych łączy może potrwać dość długo (nawet kilka godzin). O jej przebiegu informuje zarówno pasek stanu, jak i liczba pozostałych do pobrania pakietów. Gdy pobieranie się zakończy, kliknij Finish.
- Bogaty zestaw oprogramowania z różnych kategorii (gry, edukacja, narzędzia)
- Oprogramowanie udostępniane nieodpłatnie
- Możliwość zmiany standardowej graficznej powłoki systemu Windows (Explorer) na charakterystyczną dla KDE powłokę Plasma Dekstop
- Niestabilność niektórych aplikacji
- Konieczność zmiany przyzwyczajeń
- Skomplikowana zmiana graficznej powłoki Windows