Spacer ulicami Marsylii
Spacer odbywa się w nocy, a trasa prowadzi przez dzielnicę Cours Julien, znaną z unikatowej, wielokulturowej atmosfery oraz sztuki: grafiki i muzyki jazzowej. Po Marsylii oprowadzi cię para jej mieszkańców: Julie and Christophe, którzy opowiadają o interesujących miejscach oraz dziełach sztuki, widocznych na zdjęciach panoramicznych. W każdej lokalizacji odtwarzane są autentyczne dźwięki, zarejestrowane w technologii 3D. Ciekawe obiekty są wyróżnione pinami aktywującymi ramki informacyjne. Ponadto w prezentacji osadzono materiały wideo, dzięki którym można obserwować artystów przy pracy lub słuchać koncertu. Całość tworzy niezwykłą opowieść.
https://nightwalk.withgoogle.com/en/panorama/
Niezbędnik do map Google
Mapy Google to eldorado dla wirtualnego turysty. Od lat działa wokół serwisu aktywna społeczność, która wyławia co ciekawsze miejsca zarejestrowane przez satelity bądź samochody, które fotografują obraz z ulic. Informacje o takich miejscach są publikowane na blogach Virtual Globetrotting oraz Google Sightseeing. Wśród polecanych miejsc są zarówno cuda natury, jak też interesujące obiekty zbudowane ręką człowieka, np. efektowne pętle drogowe, zabytki, arcydzieła architektury współczesnej. Szczególne widoki pochodzą z baz zdjęć z ulicy, na przykład panoramy z odcinków górskich dróg Szwajcarii i Norwegii.
http://virtualglobetrotting.com
http://googlesightseeing.com
Safari w fotelu
Słonie, żyrafy, stada antylop, wielkie koty – warto się wybrać na wirtualne safari. Na stronie AfriCam możesz podziwiać obraz z kamer internetowych, które są rozsiane po afrykańskich parkach narodowych. Bardzo ciekawe jest rozmieszczenie tych kamer. Nie są zainstalowane przy hotelach czy drogach, lecz w buszu, w miejscach, do których przychodzą dzikie zwierzęta, np. w pobliżu wodopojów. Obraz z kamer jest płynny, nadawany na żywo i do tego z dźwiękiem! Niektóre kamery są wyposażone w czujniki ruchu i odwracają się w stronę, z której nadchodzą zwierzęta. Jeśli nie masz cierpliwości, żeby czatować na zwierzynę, możesz zobaczyć krótki film wideo z najciekawszymi zdarzeniami z całego dnia.
www.africam.com
Świat w obiektywie kamery
Kamer internetowych można szukać bezpośrednio w wyszukiwarce internetowej, ale lepiej sięgnąć do jednego z serwisów, który agreguje obraz z różnych kamer i nanosi go na mapę, np. Webcams Travel. Dzięki temu interfejsowi łatwo znajdziesz kamerki z miejsca, do którego chcesz się udać w wirtualną podróż. Po kliknięciu ikonki z podglądem na mapie pojawia się podstrona kamery, gdzie znajdziesz poklatkowy film złożony ze zdjęć z kamery. Poniżej jest odnośnik do strony domowej kamerki. Warto go kliknąć, gdyż w danym miejscu zazwyczaj jest rozmieszczonych więcej kamer, co pozwala na poznanie lokalizacji z różnych perspektyw. Obraz z kamer można także podziwiać na urządzeniach mobilnych za pomocą aplikacji Worldscope Mobile.
http://pl.webcams.travel/map
http://worldscopemobile.com
Panoramy z pięknych miejsc
Wspaniałym sposobem na zwiedzanie świata przez internet jest oglądanie dookólnych panoram. W sieci jest wiele serwisów z panoramami przesłanymi przez internautów. Niestety większość tych zdjęć jest wykonana komórkami albo amatorskimi lustrzankami bez specjalistycznych głowic panoramicznych, co znaczy, że obraz ma zniekształcenia geometryczne, a zdjęcia składowe są niezbyt precyzyjnie dopasowane. Dlatego warto poszukać stron prezentujących profesjonalne panoramy wykonane przez zawodowych fotografów. Takim miejscem jest na przykład rosyjska strona AirPano, która specjalizuje się w zdjęciach z pokładu helikoptera. Panoramy są opisane, mają także podkład muzyczny. Oprócz fotografii z powietrza w AirPano są zdjęcia robione np. z punktów widokowych. Inny serwis warty uwagi to Arounder, gdzie oprócz panoram zarejestrowanych na świeżym powietrzu można zobaczyć wiele interesujących obrazów z wnętrz zabytków.
www.airpano.com
www.arounder.com/en
Muzeum Historii Naturalnej
Wirtualną podróż po muzeach warto zacząć od jednej z najsłynniejszych placówek na świecie – Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. To najczęściej odwiedzane muzeum w Ameryce udostępnia przygotowany starannie interfejs do wirtualnej wycieczki. Zdjęcia pomieszczeń są wykonane w bardzo wysokiej rozdzielczości i powiązane ze sobą odnośnikami, które ułatwiają przemieszczenie się między salami. Możliwość zbliżania widoku pozwala obejrzeć pojedyncze eksponaty w gablotach, wśród których są skamieniałości prehistorycznych zwierząt i roślin, także dinozaurów, minerały, meteoryty oraz wytwory ludzkich cywilizacji. Niekiedy da się także przeczytać opisy eksponatów.
www.mnh.si.edu/vtp/1-desktop/
Z wizytą w muzeum lotnictwa
Muzea lotnictwa należą do najbardziej spektakularnych atrakcji turystycznych. Dwa największe, amerykańskie muzea związane z awiacją: Narodowe Muzeum Sił Powietrznych oraz Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Pima, stworzyły wirtualne prezentacje wszystkich hal wystawowych. Można się po nich poruszać w podobny sposób jak w Street View. Kolekcje w obydwu muzeach należą do najbogatszych na świecie. W każdym jest kilkaset samolotów ze wszystkich okresów rozwoju lotnictwa. Wśród eksponatów są takie rarytasy, jak najszybszy samolot w historii SR-71 czy niewidzialny bombowiec B-2. Każdy eksponat ma wirtualną tabliczkę ze szczegółowym opisem i dodatkowymi zdjęciami. Dodatkowo Narodowe Muzeum Sił Powietrznych ma panoramy, które pozwalają rozglądać się po kokpitach samolotów. Zdjęcia są tak szczegółowe, że można na nich odczytać wszystkie wskaźniki.
http://nationalmuseum.af.mil/virtualtour
http://pimaair.org/visit/virtual-tour
Aplikacja dla wirtualnego turysty
Aplikacja Google Earth www.google.pl/intl/pl/earth to desktopowy interfejs do zasobu kartograficznego udostępnianego przez giganta wyszukiwania. Choć treść mapy oraz zdjęcia satelitarne odpowiadają mniej więcej temu, co można znaleźć on-line, Google Earth ma możliwość wyświetlania licznych warstw informacyjnych, wśród których są prawdziwe perełki dla wirtualnego turysty. Przede wszystkim warto uruchomić podgląd zdjęć z serwisu Panoramio, który gromadzi fotografie z geotagami. Poza tym w programie można oglądać panoramy z serwisu 360 Cities, a także uruchomić Street View. Unikatowym zasobem Google Earth są modele trójwymiarowe terenu i zabudowy w dużych miastach. Dzięki nim możesz się znaleźć w najbardziej niedostępnych himalajskich dolinach czy zwiedzić Manhattan, wiernie odwzorowany co do jednego budynku. W sieci można znaleźć także liczne trasy z zapisanymi wirtualnymi spacerami, stworzonymi na podstawie API Google Earth. Co ciekawe, w programie są także mapy satelitarne Księżyca i Marsa. Po przełączeniu się za pomocą menu narzędzia do tego zasobu można uruchomić jedną z wirtualnych wycieczek, które są wbudowane w program (warstwa Gallery).