Usługi hostingowe – na co zwracać uwagę
Rozwiązanie z samodzielnie skonfigurowanym serwerem WWW zapewnia co prawda całkowitą kontrolę użytkownika nad jego serwerem (a ściślej oprogramowaniem serwerowym zainstalowanym na domowym komputerze), ale jest dość trudne w realizacji dla osób, które na co dzień nie zajmują się administrowaniem komputerami i siecią. Samodzielne zarządzanie własnym serwerem WWW wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale także mnóstwa czasu (potrzebnego na bezpieczną konfigurację serwera) i dyscypliny. Musiałbyś pamiętać m.in. o kopiach zapasowych, koniecznym instalowaniu pojawiających się poprawek do oprogramowania serwerowego i wielu innych rzeczach związanych z administrowaniem serwerem. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Znacznie prostszym sposobem znalezienia miejsca na własną stronę WWW czy też cały internetowy serwis jest wydzierżawienie przestrzeni na serwerze zarządzanym przez usługodawcę.
Serwisy hostingowe
Na co zwrócić uwagę, wybierając serwis hostingowy? Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma nic za darmo. Usługodawcy, którzy pozwalają korzystać bezpłatnie z przestrzeni swojego serwera, najczęściej oczekują od ciebie wyrażenia zgody np. na umieszczanie automatycznie wyświetlających się reklam w twoim serwisie. Często jest to również związane z narzuceniem użytkownikowi dodatkowych warunków, o których szczegółowo informuje regulamin korzystania z danego serwisu. Musi on być zawsze umieszczany przez usługodawcę, a internauta powinien się z nim zapoznać przed zarejestrowaniem się w serwisie z darmowym hostingiem. Czy warto zatem korzystać z darmowych serwisów? To zależy od tego, czego oczekujesz. Przykładowo osoba mająca aspiracje do zakładania profesjonalnego serwisu internetowego z bazami danych i wieloma innymi zaawansowanymi mechanizmami zarządzania treścią powinna wybrać serwis komercyjny. Zapłaci, ale też zyska – nie tylko więcej funkcji serwera, ale też usługi dodatkowe, jak np. backup, usługi administracyjne itp.
Najważniejsze parametry
Bez względu na to, czy decydujesz się na darmowy, czy na płatny hosting stron WWW, musisz pamiętać o kilku najistotniejszych parametrach, jakimi się charakteryzują tego typu usługi. Wszystkie wymieniliśmy w tabeli zestawiającej wybrane oferty hostingowe (staraliśmy się wybrać oferty pozostające z zasięgu możliwości finansowych każdego internauty, ale przedstawiliśmy także kilka ofert z górnej półki). Opis poszczególnych parametrów znajdziesz w ramce „Znaczenie parametrów usług hostingowych...”. Gdy zapoznasz się z jej treścią, łatwiej ci będzie wybrać hosting najlepiej odpowiadający twoim potrzebom. Przykładowo, jeżeli planujesz utworzenie serwisu przeznaczonego do wymiany plików przez niewielką grupę przyjaciół, duże znaczenie będzie miał najprawdopodobniej limit wielkości pojedynczego pliku oraz limit pojemności całego konta na serwisie WWW. Z kolei, gdy chcesz utworzyć np. internetowe forum odwiedzane przez setki, a może i tysiące internautów, z których każdy mógłby umieszczać choćby niewielkie partie danych i jedynie na krótki czas, wtedy większe znaczenie może mieć limit transferu danych w ciągu np. miesiąca, a nie całkowita pojemność konta hostingowego.