Funkcje
Program od samego zainstalowania (bez dodatków) bardzo dobrze się konfiguruje i ma ogrom przydatnych opcji (pod tym względem z Operą może konkurować tylko bardzo dobrze skonfigurowany i wzbogacony wtyczkami Firefox). Użytkownik nie jest zmuszany do wykorzystywania zaawansowanych funkcji Opery. Można ich używać zależnie od potrzeb i zaawansowania.
Wygląd i obsługa
Plusem Opery jest dobrze zaplanowany i wygodny w obsłudze interfejs. Przyciski oraz całe panele można dodawać, usuwać i przemieszczać, co daje możliwość eksperymentowania w celu uzyskania dogodnej konfiguracji.
Oprócz takich standardów jak przeglądanie stron na wielu kartach użytkownicy Opery dostają możliwość obsługi programu za pomocą gestów myszy, prosty menedżer pobierania, podgląd otwartych kart, wznawianie sesji czy wiele mniejszych udogodnień w stylu polecenia „wklej i przejdź”. Wszystko w podstawowej wersji programu. Na uwagę zasługuje też całkiem nowy wygląd programu, czarny pasek kart może się podobać lub nie. Dla amatorów starego wyglądu zostawiono zwykłą skórkę.
Widżety
Od 9. wersji Opera została wzbogacona o możliwość instalowania dodatków, tzw. widżetów. Są to zazwyczaj niewielkie narzędzia upiększające, dodające funkcję czy służące rozrywce.
Nowości
Najbardziej widoczną nowością w Operze jest funkcja Quick Find, która ułatwia korzystanie z historii. Wpisując w pasku adresu słowa, które znajdowały się na przeglądanej wcześniej stronie, otrzymasz podpowiedź, które adresy taki tekst zawierały.
Inną nowością jest możliwość dowolnej zmiany kart. We wcześniejszych wersjach Opery po zamknięciu aktualnie przeglądanej witryny użytkownik był automatycznie przenoszony na ostatnią aktywną kartę. Teraz można to zmienić i spowodować, aby aplikacja przeniosła użytkownika na kartę obok, tak jak w Firefoksie.
PLUSY:
- Bardzo dużo funkcji w standardzie
- Duże możliwości konfiguracji interfejsu
- Ciekawe rozwiązania
MINUSY:
- Praca minimalnie wolniejsza od Firefoksa 3