Fotel lub krzesło
Jednym z najważniejszych i niestety najdroższych (kosztują od 600 zł do 3 tys. zł) elementów stanowiska do pracy z komputerem jest dobry fotel. Większość tanich modeli nie spełnia zasad ergonomii – co prawda mają regulowaną wysokość siedziska, ale znalezienie fotela z wyraźnym i mocnym podparciem części lędźwiowej kręgosłupa jest prawdziwą sztuką. Wielkie fotele, mimo wyprofilowania, wcale nie są ergonomiczne. Fotel swoimi rozmiarami powinien być dopasowany do wielkości użytkownika. Za duży lub za mały będzie wymuszał nieprawidłową pozycję. Prawidłowe ułożenie ciała można też osiągnąć, stosując nakładki na zwykły fotel. Pomogą, choć bywają mało wygodne.
O dobrych fotelach i tym, jak wybrać dobry model, przeczytasz na 2 38.
Klawiatura i mysz
Klawiatura powinna być tak skonstruowana, aby pisząc na niej, nie zadzierać dłoni zbyt wysoko do góry. Należy też trzymać dłonie w linii prostej wyznaczonej przez przedramiona. Długotrwała praca z przekrzywionymi nadgarstkami prowadzi do powstawania zwyrodnień, bólu i niekiedy konieczności operacji. Można wybrać ergonomiczną klawiaturę lub mysz albo zastosować żelowe podkładki pod nadgarstki, ale rzadko kiedy od razu uda się znaleźć optymalną pozycję. Dopasowanie ułożenia wszystkich elementów na biurku zajmuje sporo czasu.
Monitor
Najczęściej spotykanym błędem jest ustawienie monitora za wysoko lub za nisko. Górna krawędź monitora powinna być umieszczona na wysokości oczu użytkownika. Jeżeli często przepisujesz tekst z kartek papieru, należy przyczepić do monitora uchwyt na dokumenty.
Człowiek wpatrujący się w ekran komputerowy mruga powieką znacznie rzadziej niż normalnie – w wyniku tego rogówka nie jest odpowiednio nawilżana. Dlatego co pół godziny powinno się intensywnie pomrugać oczami, można również zakraplać specjalne krople nawilżające.
Osoby uskarżające się na ból głowy i łzawienie powinny ustawić niższe kontrast i jasność ekranu, zazwyczaj to pomaga.
Więcej o odpowiednich monitorach przeczytasz na 2 42.
Podnóżek
Uzupełnieniem fotela jest podnóżek zapewniający optymalną pozycję stóp, które nie mogą wisieć w powietrzu. Podnóżek można kupić za ok. 80 zł lub przy odrobinie wysiłku skonstruować samemu.
Biurko
Blat biurka powinien znajdować się na wysokości pępka siedzącego poprawnie użytkownika, tak aby położone na nim ręce miały między ramieniem a przedramieniem kąt zbliżony do prostego. Wyższe lub niższe biurka będą wymagały odpowiednio szuflady lub nadstawki na klawiaturę, dzięki czemu znajdzie się ona na odpowiedniej wysokości. Dla dziecka warto wybrać regulowane biurko, które będzie „rosło” razem z użytkownikiem.
Drugą ważną rzeczą jest zaokrąglona przednia krawędź blatu. Jeżeli kładziesz rękę na krawędzi biurka, pomoże to uniknąć bolesnego wrzynania się w nią kantu. Niestety najtańsze modele biurek nie zapewniają takiego udogodnienia.
Oświetlenie
Źródła światła odbijające się w monitorze pogarszają czytelność zawartości ekranu i oślepiają, ustaw więc monitor tyłem do głównego źródła światła. Możesz też użyć osłon eliminujących odbicia bocznego światła. Zawartość ekranu nie może być zbyt kontrastowa w stosunku do otoczenia – nie stawiaj monitora na tle okna, a w nocy zapal z tyłu monitora małą lampkę.