Wypełnij PIT
Aby utworzyć formularz PIT, kliknij napis Twórz nowe PIT-y w lewym górnym rogu ekranu. Ukaże się okno: Wybierz zeznanie i załączniki do nowego zestawu, w którym znajdziesz opcje rozliczenia (np. samodzielnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samodzielnie wychowująca dziecko). Teraz już wystarczy kliknąć wybraną kategorię.
Pod listą sposobów rozliczenia znajdziesz odnośniki prowadzące do szczegółowych regulacji wybranych sposobów rozliczenia. Wystarczy, że klikniesz dane zagadnienie, np.: Kto może rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem?, a otworzy się plik z obszernym objaśnieniem.
Po wybraniu jednego ze sposobów rozliczenia pojawi się ramka, w której należy wybrać rodzaj formularza w sekcji Wybierz zeznanie(a) podatkowe oraz – jeśli to konieczne – odpowiednie załączniki w sekcji poniżej Załączniki. Kiedy już zaznaczysz odpowiednie pozycje, kliknij przycisk Akceptuj w prawym górnym rogu okna.
Jeśli nie jesteś pewien, jaki formularz powinieneś wybrać, kliknij ikonę z niebieskim znakiem zapytania znajdującą się przy numerze formularza, a znajdziesz szczegółowe wyjaśnienia, kogo dotyczy ten rodzaj zeznania.
Pojawi się formularz podatkowy, który wybrałeś. Pamiętaj, że wypełniasz tylko białe pola, pozostawiając szare pola urzędnikom. Na samej górze wpisz swój NIP. W części A wpisz dane dotyczące twojego urzędu skarbowego. Możesz również skorzystać z listy urzędów znajdującej się pod znaczkiem. Teraz w części B formularza wpisz swoje dane osobowe (lub jeśli rozliczasz się wspólnie ze współmałżonkiem, również jego dane). Kiedy naprowadzisz kursor na wybraną rubrykę, podświetli się ona na żółto, a ty będziesz mógł wpisać tam dane.
Korzystając z rozliczeń, które otrzymałeś od swojego pracodawcy lub księgowej, wpisz swoje dochody (lub straty), zaliczki pobrane przez płatnika (część C) i odliczenia od dochodu (część D). Kiedy to zrobisz, program samodzielnie obliczy podstawę odliczenia i należny podatek w części E. Po wpisaniu danych o odliczeniu od podatku (część F) program automatycznie ustali, czy musisz dopłacić różnicę (rubryka 120), czy też dostaniesz zwrot nadpłaconego podatku (rubryka 121).
W części I możesz wpisać KRS instytucji pozarządowej, która otrzyma 1 proc. twojego podatku, w części J możesz doprecyzować swój wybór, a w części K skontrolować listę załączników. Pamiętaj również, aby podpisać się pod swoim oświadczeniem w części L.
W celu zapisania zeznania wybierz z menu Plik opcję Zapisz. Wyświetli się okno Zapisz formularze. Kliknij przycisk Zapisz.
Jeśli chcesz ponownie otworzyć zapisane zeznanie, wybierz z menu Plik opcję Otwórz zapisane zeznanie. Otworzy się okno z listą deklaracji opatrzonych imieniem i nazwiskiem podatnika. Wystarczy wybrać tę, której szukasz.
Aplikacja pozwala wydrukować – Drukuj, wyeksportować – Eksportuj, oraz wysłać zeznanie bezpośrednio do urzędu skarbowego. Po kliknięciu Wyślij, a następnie Zeznania do Urzędu wyświetli się okno: Wysyłanie zeznania do systemu e-Deklaracje. Tu już wystarczy kliknąć przycisk Wyślij, aby twój PIT trafił prosto do skarbówki.