A A A

Z dysku na dysk

PC Format 10/2009
Kupiłeś nowy dysk twardy, ale nie wiesz, jak się zabrać do przenoszenia danych? Pokazujemy najwygodniejszy i najłatwiejszy sposób wykonania tego zadania bez potrzeby ponownego instalowania systemu operacyjnego.

uwaga!

Opisywane tu czynności stanowią głęboką ingerencję w system. Jej skutki mogą być nieodwracalne. Czytelnik musi mieć świadomość, że wszelkich zmian w systemach lub produktach dokonuje na własną odpowiedzialność.

Wymiana dysku twardego na większy i pojemniejszy w komputerze stacjonarnym jest dość prosta, ponieważ taki komputer może bez problemów pomieścić dwa, a nawet więcej dysków twardych. Sporo większym wyzwaniem jest zamiana dysków twardych w notebooku. W tym przypadku nie ma możliwości podłączenia drugiego dysku twardego. Drugi dysk twardy można podpiąć do komputera tylko z zewnątrz, używając do tego odpowiedniego adaptera lub zewnętrznej obudowy na dysk twardy. Poza tym zamiana dysku twardego wiąże się z ponownym instalowaniem systemu operacyjnego, jego konfigurowaniem, instalowaniem wszystkich sterowników i oprogramowania. W artykule pokazujemy, jak uniknąć tej procedury i w jaki sposób łatwo przenieść wszystkie informacje ze starego dysku twardego. W tym wszystkim pomoże nam program umieszczony na naszej płycie.

Podłączenie drugiego dysku do komputera

Zanim zaczniesz przenoszenie danych, musisz podłączyć nowy dysk twardy do komputera, tak by dwa dyski twarde były widziane przez system jednocześnie. Sposób postępowania będzie inny dla komputerów stacjonarnych i inny dla komputerów przenośnych (notebooków). Dlatego poniżej znajdziesz opisy obu wariantów.

Notebook

Wewnątrz większości notebooków nie ma możliwości zainstalowania drugiego dysku twardego. Dlatego na czas przeprowadzania operacji należy się posiłkować specjalnym adapterem podłączanym do portu USB lub po prostu obudową zewnętrznego dysku twardego (2,5 cala).


Jeśli używasz zewnętrznej obudowy 2,5-ca­lowej, zainstaluj w jej wnętrzu dysk twardy. Następnie podłącz przewód komunikacyjny USB do notebooka. Jeśli twoja obudowa wymaga podłączenia drugiego przewodu USB dla zasilania, podłącz go, by uniknąć przykrych niespodzianek przy przenoszeniu danych.


Jeśli używasz przejściówki, podłącz dysk twardy bezpośrednio do złącza adaptera (dla dysków ATA) lub do złącza SATA za pomocą dołączonego przewodu. Podłącz dodatkowo przewód zasilania zarówno do adaptera (1), jak i do samego dysku twardego (2). Adapter natomiast przewodem USB połącz z notebookiem.

Komputer stacjonarny

W przypadku komputera stacjonarnego niezbędne jest zdjęcie obudowy i podłączenie dysku do kontrolera. Na czas przenoszenia danych nie musisz na stałe instalować dysku twardego w komputerze. Wystarczy, że położysz go w takim miejscu, by bez problemu sięgały do niego przewody zasilania i przewód komunikacyjny.


Wyjdź z systemu operacyjnego i wyłącz komputer. Odłącz od niego wszystkie przewody. Odkręć śruby mocujące pokrywę zewnętrzną obudowy i zdejmij samą pokrywę.


Odszukaj wolny port SATA na płycie głównej. Podłącz do niego taśmę komunikacyjną, zachowując poprawne usytuowanie końcówki przewodu względem profilu złącza na płycie głównej.


Drugi koniec taśmy komunikacyjnej podłącz do nowego dysku twardego, pamiętając jednocześnie o jego prawidłowym montażu. Do dysku podłącz teraz złącze zasilania wewnętrznego.


Nie zakładając obudowy, podłącz do komputera wszystkie przewody – myszki, klawiatury, monitora i zasilania. Na tak przygotowanym zestawie dokonasz przeniesienia danych, a dopiero później zamienisz dyski miejscami. Będziesz mógł też zamontować dotychczasowy dysk jako dysk pomocniczy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
michal8596
opera
17 lutego 2012, 17:55
Świetnyn artykuł! x2
Jak dobrze było kiedyś kupować PCF :p
zgłoś do moderacji »
madridista
madridista
opera
5 października 2010, 15:05
Świetnyn artykuł!
Świetny artykuł!
zgłoś do moderacji »
avatar
keisyr7
opera
1 sierpnia 2010, 15:41
czytam
nieskończyłem czytać
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto