A A A

Z e-książką na wakacje

PC Format 09/2014
Dzięki Calibre nie tylko uporządkujesz rozrastającą się biblioteczkę książek elektronicznych i przejrzysz ich zawartość, ale także przystosujesz każdą nich do odtwarzania na dowolnym czytniku. MACIEJ PIOTROWSKI

Programów do katalogowania e-booków jest w internecie mnóstwo. Pod tym względem darmowy Calibre jest jednak dużo bardziej wszechstronny i kompleksowy. Pozwala nie tylko na administrowanie książkami elektronicznymi, ale i czasopismami, komiksami, a nawet treściami dostarczanymi z wbudowanego czytnika RSS czy dokumentami zapisanymi w formatach PDF bądź DOCX. Co więcej, za pomocą tego programu możesz też przeglądać wszystkie pozycje swojej biblioteki, edytować ich dane katalogowe, konwertować do innych, bardziej przyswajalnych formatów oraz przesyłać tak przygotowane materiały bezpośrednio do czytnika książek.

Pierwsze kroki w programie Calibre

Przed rozpoczęciem budowania własnej biblioteki tekstów i zarządzania nią warto poświęcić kilka minut na dokładne zapoznanie się z podstawowymi funkcjami programu. Interfejs, chociaż prezentuje się bardzo przejrzyście, skrywa wiele dodatkowych opcji i parametrów, w których łatwo się pogubić. Oto, jak przygotować bazę dokumentów do dalszego użytku.

Wstępna konfiguracja programu

Czytelnie opisany kreator pozwala na szybki i łatwy dobór podstawowych ustawień programu, m.in. polskiej wersji językowej interfejsu.


Pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu standardowej instalacji. Na ekranie najpierw pojawi się jednak niewielkie okno wspomnianego kreatora wstępnych ustawień. Z dostępnej tu listy języków wybierz  Polski, po czym, jeśli chcesz, możesz jeszcze określić nową lokalizację docelową tworzonej biblioteki, klikając przycisk  Zmień. Aby przejść do pozostałych opcji, kliknij przycisk Akceptuj.


W kolejnym oknie musisz sprecyzować parametry swojego urządzenia mającego pełnić rolę czytnika książek. W tym celu odszukaj producenta swojego sprzętu w kolumnie Producent, a następnie w wyświetlonym spisie przypisanych doń modeli wskaż swoje urządzenie. Co istotne, w przypadku smartfonów i tabletów działających pod kontrolą systemu Android przewidziano również opcje dla zainstalowanej na nich aplikacji Kindle. Jeśli jednak twojego urządzenia nie ma na liście, wystarczy zdać się na któreś z ogólnych ustawień domyślnych. Swój wybór zatwierdzisz przyciskiem  Następny.



Napis Gratulacje!, który ujrzysz na ekranie, będzie oznaczał, że udało ci się poprawnie skonfigurować program. Do zapisania wybranych ustawień pozostało już tylko naciśnięcie przycisku Koniec.

Dodawanie książek do listy

Własną bibliotekę Calibre możesz utworzyć zarówno z materiałów już znajdujących się na twardym dysku, jak i publikacji pobranych ze znanych sklepów internetowych, np. Google Books, Amazona, czy chociażby rodzimego cdp.pl. Co najlepsze jednak – program sam wyszuka dla ciebie najkorzystniejsze oferty, a po zakupie doda je do bazy.


W wyświetlonym głównym panelu aplikacji, w obszarze zarezerwowanym dla listy tytułów już na starcie znajdziesz jedną książkę – przewodnik po Calibre. Aby dodać do biblioteki kolejne pozycje, kliknij umieszczoną w górnym pasku opcji ikonę Dodaj książki. Następnie za pomocą systemowego eksploratora wyszukaj na dysku twardym elementy, które mają się znaleźć w bazie.


Zwróć uwagę, że po zaimportowaniu do biblioteki nowego tytułu zmieniła się zawartość bocznego paska, który teraz wyświetla okładkę dodanej książki wraz z informacją o jej autorze i formacie. Jednocześnie pozycja ta będzie automatycznie uwzględniona w umieszczonym po drugiej stronie spisie kategorii, pozwalającym porządkować bibliotekę według z góry określonych kryteriów.


Do wzbogacenia posiadanej listy książek o nowe tytuły możesz również posłużyć się opcją Zdobądź książki. Skrywa ona bardzo funkcjonalną wyszukiwarkę e-booków, za której pomocą nie tylko samodzielnie wybierzesz najbardziej odpowiadające ci sklepy, ale i błyskawicznie porównasz opłacalność poszczególnych ofert, a nawet, o ile tylko dana pozycja jest darmowa, pobierzesz ją na dysk.


Wystarczy, że w odpowiednie pola (1) wpiszesz tytuł, nazwisko autora bądź słowo kluczowe oraz klikniesz przycisk  Szukaj, aby lista zapełniła się wynikami (2). Ikona z symbolem zielonej kłódki poinformuje cię, która z książek jest pozbawiona zabezpieczeń DRM, a niewielki znaczek z zielonym trójkącikiem wskaże pozycje gotowe do pobrania. Po jego dwukrotnym kliknięciu musisz jedynie wybrać odpowiadający ci format książki i nacisnąć OK, by chwilę później cieszyć się nową pozycją w swojej bibliotece.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto