A A A

Z każdego miejsca

PC Format 4/2008
Potrzebujesz pliku z innego komputera? Chcesz posłuchać muzyki czy odebrać pocztę na domowym pececie? Nie możesz, bo nie masz teraz do niego dostępu? Polegaj na nas. Pokażemy ci, jak uzyskać zdalny dostęp do komputera.

Coraz częściej jesteś zmuszony do pracy na kilku komputerach. Jeden masz w domu, drugi w pracy, a może dodatkowo notebook. Taka sytuacja powoduje problem związany z migracją danych, które magazynujesz na kilku komputerach. Oczywiście pliki można przenosić na wiele sposobów, korzystając z poczty elektronicznej, serwerów FTP czy płyt i pamięci flash. Co jednak zrobić, gdy zapomnisz z domowego peceta przegrać danych, a jesteś z laptopem w podróży czy w pracy przed służbowym komputerem? Z pomocą przychodzi VPN, czyli prywatna wirtualna sieć. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz skonfigurować komputer, tak aby za pośrednictwem internetu cały czas mieć dostęp do znajdujących się na nim plików zarówno ze służbowego peceta, jak też notebooka w podróży.

Taka sieć jest całkowicie bezpieczna dla twoich danych, ponieważ cała transmisja jest szyfrowana na zasadzie point-to-point tunneling. Dzięki temu między pecetami, które nawiązały łączność, tworzy się tunel odseparowany od globalnej sieci, a komputery reagują, jakby były w sieci LAN.

W artykule będziemy się posługiwali dwoma terminami określającymi rolę komputerów tworzących sieć. Serwerem będziemy nazywali komputer, z którym mamy zamiar się połączyć, a klientem (komputerem zdalnym) ten, z którego nawiązujemy połączenie.

Zanim aktywujemy usługę, sprawdzimy jeszcze adres IP. Niestety, sieć VPN wymaga od klienta (każdorazowo przy połączeniu) znajomości publicznego adresu IP serwera. Problem pojawia się w przypadku korzystania z usługi operatora, który co określony czas zmienia adres IP lub przydziela inny adres przy podłączaniu komputera do internetu. Tak jest np. w usłudze neostrada. Jeżeli nie masz stałego adresu IP, musisz skorzystać z dynamicznego serwera DNS (DDNS – Dynamic Domain Name System), który ci zapewni takie możliwości, jakie mają użytkownicy stałych adresów IP.

Pokażemy także, jak uzyskać zdalny dostęp, korzystając z narzędzia Windows o nazwie Zdalny pulpit oraz jak przejąć kontrolę nad komputerem zdalnym za pomocą specjalizowanego programu.

Zawsze znany adres IP

Dynamiczny serwer DNS pozwala użytkownikom ze zmiennym adresem IP korzystać z wielu usług, w których konieczny jest stały i ciągle znany adres IP. DDNS to po prostu założenie konta, dzięki któremu dostaniesz swój niepowtarzalny adres, np. pcformat.dyndns.org. Do adresu będzie przypisany adres IP peceta serwera. Jeżeli komputer zmieni adres IP, zostanie to odnotowane i zaktualizowane. Jest to rozwiązanie zastępujące stały adres IP. Opisane dalej wskazówki wykonujesz na pececie serwerze, czyli komputerze, z którym zamierzasz się zdalnie łączyć.

Rejestrowanie hosta


Otwórz stronę www.dyndns.org. Aby założyć konto, kliknij przycisk Account, a następnie Create Account. W sekcji User Information wpisz kolejno swoją nazwę użytkownika, dwukrotnie adres e-mailowy i dwukrotnie hasło. Podaj prawdziwy adres poczty elektronicznej.



Przewiń stronę w dół i zaznacz pola obok opcji I agree to the AUP oraz I will only create one (1) free account. Następnie kliknij przycisk Create Account. Teraz odbierz pocztę z adresu, który podałeś podczas rejestracji, i kliknij link zawarty w treści otrzymanej wiadomości.


Po chwili w domyślnej przeglądarce WWW zostanie otwarta strona z potwierdzeniem rejestracji. W pole User wpisz swoją nazwę użytkownika, np. pcformat12, a w pole Password hasło, po czym wciśnij klawisz [Enter].


Po zalogowaniu się odszukaj i kliknij odnośnik Add Hosts Services. Teraz możesz zarezerwować swoją nazwę hosta. To, co wpiszesz w pole Hostname, będzie później pierwszym członem adresu, np. wpisana_nazwa.dyndns.org.


Wpisz swoją nazwę w pole Hostname i z listy obok wybierz jedną z dostępnych domen, w której będzie funkcjonowała nazwa (zapamiętaj wybór). Najwygodniej wybrać dyndns.org. Będzie ci łatwiej zapamiętać. Kliknij link Use auto detected IP address, a następnie przycisk Create Host.


Po chwili zobaczysz komunikat potwierdzający założenie hosta. Widzisz także nazwę swojego hosta. Od tej chwili nazwą będziesz mógł się posługiwać niezależnie od tego, jaki masz adres IP.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto