Możliwości
Linksys E3000 może pracować w dwóch pasmach Wi-Fi: 2,4 i 5 GHz, przy czym z obu pasm można korzystać jednocześnie. Daje to sieć wolną od zakłóceń (5 GHz), a także zgodność ze starszymi urządzeniami Wi-Fi. Ważną cechą E3000 jest funkcja udostępniania danych, co jest realizowane na trzy sposoby: przez protokół Samba, serwer UPnP AV oraz FTP.
Nie jest to jednak robione automatycznie, bo po podłączeniu pendrive’a lub dysku twardego do portu USB należy wejść do interfejsu konfiguracyjnego, by ręcznie włączyć udostępnianie. Jedną z ciekawszych funkcji jest także dostęp dla gości. Mogą się oni logować do sieci o innym identyfikatorze SSID i kluczu szyfrującym, są odseparowani od sieci domowej.
Oprogramowanie
Proces instalacji jest wspomagany przez oprogramowanie Cisco Connect. Dlatego pierwszą czynnością podczas instalacji powinno być uruchomienie tego narzędzia z płyty CD. Program wskazuje, jakie czynności po kolei należy wykonać, a następnie sam ustawia SSID sieci i klucz szyfrujący. Podczas dalszej eksploatacji routera rola oprogramowania Cisco Connect ogranicza się do podłączania kolejnych urządzeń do sieci, kontroli rodzicielskiej, kontroli dostępu dla gości oraz konfiguracji zaawansowanych ustawień.
Dane techniczne Linksys E3000:
porty 1xWAN (RJ-45), 4xLAN (gigabit ethernet), USB (udostępnianie plików); standard Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 oraz 5 GHz); anteny 6 wewnętrznych (po 3 na każde pasmo); zabezpieczenia WEP, WPA, WPA2; uwierzytelnianie RADIUS; wymiary 225x35x180 mm
PLUSY:
- Praca w paśmie 2,4 oraz 5 GHz
- Prosty program Cisco Connect
- Dostęp do konfiguracji przez HTTPS
- Funkcja udostępniania plików
MINUSY:
- Konieczność połączenia routera i komputera za pomocą kabla na czas instalacji
- Niezbyt dobra przepustowość Wi-Fi
- Brak funkcji powiadamiania (e-mail itp.)