Oba testowane urządzenia powstały we współpracy z chińską firmą Gieonee, która produkuje urządzenia o bardzo smukłej obudowie. Kazam Tornado 348 ma tylko 5 mm grubości, a Prestigio Grace, z powodu lekko wystającego obiektywu aparatu, w najgrubszym miejscu ma 1 mm więcej. Podobieństw między urządzeniami jest znacznie więcej.
Wykonanie
Smartfony mają bardzo zbliżony wygląd. Nierozbieralna obudowa ma tylną ściankę pokrytą błyszczącą warstwą plastiku, który łatwo się brudzi
i rysuje. Obiektyw aparatu został zlokalizowany w samym rogu obudowy, a wylotowi głośnika nie zapewniono odpowiedniej separacji od podłoża, dlatego siła dźwięku jest zmniejszona, gdy telefon leży płasko na blacie.
Przód obu urządzeń wygląda bardo podobnie, choć mniejszy o 0,2 cala Tornado ma wyraźnie cieńsze ramki wokół ekranu. Podświetlane przyciski zawodzą w obu telefonach.
W urządzeniu Prestigio oznaczenia klawiszy stają się niewidoczne, gdy podświetlenie zgaśnie. W przypadku smartfona Kazam, paradoksalnie, podświetlenie znacząco pogarsza czytelność ikonek. W obu urządzeniach przyciski zasilania
i głośności zostały umieszczone nietypowo, na lewej krawędzi obudowy. Gdy już przywykniesz do takiej lokalizacji, przestaniesz czuć dyskomfort.
Najistotniejszą różnicą w wykonaniu telefonów jest waga. Choć ciężko w to uwierzyć, firmie Kazam udało się wyprodukować blisko 5-calowe urządzenie, które waży mniej niż 100 gramów.
Podzespoły
Urządzenia błyszczą specyfikacją, choć lekką przewagę nad konkurentem ma model Prestigio. Ekran większy o 0,2 cala to kwestia gustu, ale już rozdzielczość Full HD w stosunku do HD robi dużą różnicę. Większą gęstość pikseli widać gołym okiem, choćby w ostrości krawędzi ikon na pulpicie. Oba ekrany wykonano w technologii AMOLED, ich jasność jest więc bardzo przeciętna, a mimo to obraz jest czytelny, gdy używasz telefonu w mocnym słońcu. Oba wyświetlacze charakteryzuje idealny kontrast i dobre odwzorowanie kolorów, choć temperatura barwowa bieli trochę odbiega od wzorcowej wartości 6500 K.
Sercem obu telefonów jest ośmiordzeniowy procesor firmy MediaTek o identycznym taktowaniu, współpracujący z tym samym układem graficznym Mali 450. Ze względu na niższą rozdzielczość ekranu lepsze wyniki w testach wydajności uzyskał Tornado. Różnica sięga jednak kilku procent i nie powinna przesądzać o wyborze jednego z dwóch urządzeń, tym bardziej że teoretycznie wolniejszy Grace ma więcej pamięci RAM i nieco lepszy akumulator.
Lepszy nie oznacza jednak dobry. Wydajność zasilania jest ostatnią pozycja na liście sprzętowych elementów, które są poprawiane w smartfonach mniejszych marek. Znacznie odbiega od ogólnej jakości obu urządzeń.
Interfejs
W kwestii oprogramowania przed mniejszymi producentami jest jeszcze ogrom pracy. Co typowe dla tej grupy urządzeń, oba smartfony korzystają z domyślnego interfejsu systemu Android. Mamy poważne wątpliwości, czy w tej kwestii kiedykolwiek coś się zmieni,
a Prestigio czy Kazam wprowadzą kiedyś autorski interfejs, który choćby spróbuje nawiązać walkę z produktami Samsunga, HTC czy Sony.
Takie aspiracje widać w przypadku Prestigio, które rozpoczęło współpracę z firmą Celltick. Jej owocem jest nakładka na ekran blokady – MultiStart. Rozwiązanie jest funkcjonalne – nakładka zawiera skróty do aplikacji, które uruchamiają się bez odblokowywania telefonu, oraz klasycznych programów. Powiadomienia o nieodebranych połączeniach i nowych wiadomościach pojawiają się w postaci przypinek do ikon. MultiStart nie posiada niestety własnego mechanizmu blokowania dostępu do telefonu hasłem czy wzorem, dlatego trzeba bazować na zabezpieczeniach Androida. Skutkuje to koniecznością podwójnego odblokowywania telefonu – najpierw w narzędziu Androida, a potem w nakładce MultiStart.
Prestigio wyposażyło telefon w kilka autorskich aplikacji, m.in. czytnik e-booków, oraz zapewniło dostęp do chmury danych o pojemności aż 200 GB, darmowej przez pierwszy rok korzystania ze smartfonu. Lista fabrycznie instalowanych aplikacji Tornado jest krótsza i ogranicza się do podstawowych narzędzi – to podejście spodoba się doświadczonym użytkownikom.
Aparat
Wyższa rozdzielczość matrycy aparatu Prestigio przekłada się na ostrzejsze zdjęcia, ale różnicę widać jedynie w programie analizującym fotografie testowe – dla użytkownika nie będzie dostrzegalna. Podobnie jest z różnicami w odwzorowaniu kolorów i zaszumieniu fotografii. W obu produktach wszystkie trzy parametry oceniamy pozytywnie.
Wyraźną różnicę widać natomiast w działaniu trybu wideo. Oba telefony kręcą filmy w jakości Full HD, ale filmy rejestrowane przez Grace mają płynność 20 klatek na sekundę, a te wykonane w Tornado – 27 FPS. W aplikacji aparatu Kazam znalazło się jednak spore niedopatrzenie – ekran ustawień funkcji fotograficznych wyświetla się tylko
podczas trzymania urządzenia w pionie. Tymczasem fotografowanie czy filmowanie najczęściej wymaga trzymania telefonu poziomo.
Werdykt
Niewielka różnica w końcowym wyniku testu nie wyłania zwycięzcy w sposób jednoznaczny, cena telefonów również jest zbliżona, dlatego
o wyborze jednego z tych dwóch modeli powinny zdecydować osobiste preferencje dotyczące wielkości smartfonu. Jeśli nie przeszkadza ci duży ekran, wybierz Grace – docenisz go za wysoką rozdzielczość ekranu i udany interfejs ekranu blokady.
Jeżeli wolisz mniejsze urządzenia, docenisz niską wagę telefonu Kazam Tornado oraz lepszy tryb wideo.
Kazam TornAdo
PLUSY:
- Niezwykle niska waga
- Dobra wydajność
- Smukła obudowa
MINUSY:
- Niska wydajność akumulatora
- Źle zrealizowane podświetlenie klawiszy
- Brak portu kart pamięci
Prestigio Grace
PLUSY:
- Funkcjonalny ekran blokady
- Dobra wydajność
- Smukła obudowa
MINUSY:
- Niska wydajność akumulatora
- Źle zrealizowane podświetlenie klawiszy
- Brak portu kart pamięci