W tym artykule wyjaśnimy, na które podzespoły w laptopie należy zwrócić baczną uwagę przy jego zakupie oraz co określają najważniejsze cyfry, litery i inne oznaczenia w specyfikacjach komputerów przenośnych. Przedstawimy również kilka dobrych naszym zdaniem notebooków w trzech różnych przedziałach cenowych.
Procesor
Na początku przyjrzymy się najważniejszemu elementowi komputera, czyli procesorowi. Każdy CPU można scharakteryzować liczbą rdzeni i wątków. Te ostatnie stanowią o liczbie zadań, które procesor jest w stanie wykonywać jednocześnie. Każdy rdzeń pracuje z określoną częstotliwością, niepoprawnie nazywaną jego szybkością. Oprócz wymienionych parametrów każdy układ ma oznaczenia modelu, serii, generacji, wersji etc. To dla laików istny miszmasz.
Pamiętaj, że procesor w 99 proc. przypadków jest w laptopie podzespołem niewymiennym, zatem nieprzemyślany wybór i oszczędzenie „kilku stówek” może wiązać się z bardzo szybkim starzeniem się sprzętu i koniecznością zakupu nowego. Wybieraj mądrze!
Karta graficzna
Zakup notebooka z wydzieloną kartą graficzną ma znaczenie w zasadzie tylko wtedy, gdy zamierzasz grać w gry komputerowe, wykonywać prace graficzne/projektowe albo zajmować się obróbką wideo.
Wśród producentów procesorów graficznych znajdziemy trzy firmy: AMD, Intel i Nvidia. Intel wytwarza wyłącznie układy zintegrowane z procesorem, co za tym idzie znacznie słabsze i mniej wydajne, choć do obsługi programów biurowych czy przeglądania internetu w zupełności wystarczą. Warto pamiętać, że karta zintegrowana z procesorem oznacza niższą cenę komputera. GeForce (autorstwa Nvidii) i Radeon (firmy AMD) to karty wydzielone, będące osobnym modułem. Są wydajniejsze niż układy Intela, ale też powodują wzrost ceny notebooka i skutecznie skracają czas pracy na akumulatorze.
Bazowanie na pojemności pamięci GPU (liczonej w gigabajtach) nie stanowi o wydajności procesora graficznego. Lektura tabel wydajności poszczególnych kart może ułatwić wybór. Analogicznie jak przy procesorach należy skonfrontować to z posiadanym budżetem i wybrać najwydajniejszą, na którą nas stać.
Pamięć operacyjna
To w RAM-ie przechowywane są wszystkie aktualnie uruchomione programy i aplikacje, a także ich dane. Im pojemniejsza, tym więcej rzeczy możemy robić na raz lub bardziej skomplikowane procesy uruchamiać. Jeśli kupujemy notebooka do domu i pracy, to od biedy wystarczą nam 4 GB, choć 8 GB wydaje się bardziej rozsądną ilością. Jeśli gramy lub używamy laptopa do wymagających zadań, najlepiej pokusić się o 12–16 GB.
Przeważnie w laptopach (wyjątkiem jest większość ultrabooków i tabletów dwa w jednym) można dołożyć kości pamięci, więc jeśli chcesz oszczędzić, to początkowo możesz wybrać sprzęt z mniejszą ilością pamięci, a potem ją rozszerzyć.